Soudkyně potrestala kritiku ČT, protože byla „dryáčnická“. Dříve šla „na ruku“ Sobotkovu vlivnému spolužákovi Pokornému

29.04.2019 19:54

Česká televize nepravomocně v plném rozsahu uspěla se žalobou na Jaromíra Soukupa, majitele TV Barrandov, který se podle rozsudku musí ČT omluvit. Stejná soudkyně, která teď dala za pravdu ČT, před časem umožnila Sobotkovu vlivnému příteli Pokornému, aby v soudní síni převzal otěže a okřikoval novináře Besta i jeho právníka.

Soudkyně potrestala kritiku ČT, protože byla „dryáčnická“. Dříve šla „na ruku“ Sobotkovu vlivnému spolužákovi Pokornému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pokračovalo odročené líčení, ve kterém soud projednává žalobu advokáta Radka Pokorného na novináře Erika Besta kvůli jeho názorům o možném vlivu Pokorného na výsledek mýtného tendru na budoucí výběr mýtného
reklama

Veřejnoprávní televize si stěžovala, že Soukup o ní a jejích pracovnících pronáší dehonestující, manipulativní a nepravdivé výroky. Rozsudek není pravomocný. Lze očekávat, že se Soukup odvolá k vyšší instanci.

Soudkyně Irena Karpíšková své rozhodnutí odůvodnila tím, že kritika veřejnoprávního subjektu je zdravá, ale Soukup ji provedl „dryáčnickým způsobem“. Soukupova kritika ČT byla podle soudkyně neférová. Proto prý nejde o věcnou kritiku, ale dehonestující tvrzení,“ citují média soudkyni.

Nad zdůvodněním soudkyně Karpíškové se začali podivovat uživatelé sociálních sítí s tím, že sama určuje, co je a co není „správná a demokratická“ kritika.

Anketa

Radní ČRo Vítězslav Jandák řekl, že Jiřímu Černému jednu ,,flákne", až ho potká. Vadí vám to?

7%
93%
hlasovalo: 11154 lidí

Nejde o první případ, kdy soudkyně Irena Karpíšková zaujala svým jednáním. Když koncem ledna soudila spor novináře Erika Besta s právníkem a blízkým přítelem expremiéra Sobotky Radkem Pokorným, její chování vzbudilo údiv už v soudní síni.

Pokorný, který u soudu tehdy byl na straně žalujícího (požadoval po Bestovi omluvu a finanční kompenzaci, pozn. red.), se během výpovědi fakticky ujal řízení jednání a okřikoval Besta i jeho advokáta, na co se smí a nesmí ptát. Soudkyně ho nechala.

Vše jsme tehdy popsali v reportáži přímo ze soudní síně: Po několika úvodních větách soudkyně přebírá viditelně otěže celé situace Radek Pokorný, přestože stojí v „ohrádce pro vypovídající“, působí suverénně a místy mohl nezúčastněný divák nabýt dojmu, že je to právě Pokorný, kdo soudní jednání řídí. Na to jen nevěřícně zíralo několik občanů sedících na místech pro veřejnost a občas to polohlasně komentovali slovy, že Pokorný jednání řídí, pasuje se do role Bestova soudce a samotná soudkyně Karpíšková tomu jen přihlíží.

Pozornosti soudkyně sice Pokorného slovní jízda neušla, ta ale právníka jen zhruba dvakrát mírně upozornila, že tím, kdo jednání řídí, je právě ona coby předsedkyně senátu, a nikoli on. Jinak měl Pokorný prostor nepříliš omezený a soudkyně ho nechala prakticky volně hovořit. Vlivný právník mnohokrát kupříkladu napomínal Bestova advokáta a poučoval ho, na co se smí nebo nesmí ptát. Když později přišlo na výpověď Erika Besta, situace se zcela změnila. Soudkyně nenechala publicistu mluvit zdaleka tak volně jako Pokorného. Ten Bestovi kladl i otázky v obecnější rovině, na které odmítal odpovědět při vlastním výslechu a které soudkyně Bestovu advokátovi pokládat neumožňovala.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Radim Panenka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvácení, nejde dýchat.“ Hlas dělníků průmyslu: Držíme Česko nad vodou. Zde je praxe

4:39 „Krvácení, nejde dýchat.“ Hlas dělníků průmyslu: Držíme Česko nad vodou. Zde je praxe

Nošení respirátorů ve výrobě je neakceptovatelné, protože správně používané výrazně zhoršují dýchání…