Soudní dvůr EU zatočil s Maďarskem. Zadržovalo migranty a ti nemohli požádat o azyl

17.12.2020 21:25

Maďarsko porušilo právo Evropské unie. K takovému rozhodnutí došel Soudní dvůr EU. Důvodem bylo zadržování migrantů v tranzitních zónách blízko hranic. Budapešť však již zóny v květnu odstranila, a tak zemi nehrozí žádný postih. „Maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být,“ pravil generální advokát Evropského dvora.

Soudní dvůr EU zatočil s Maďarskem. Zadržovalo migranty a ti nemohli požádat o azyl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Anketa

Chcete, aby vláda přes Vánoce a Silvestra otevřela hospody?

32%
68%
hlasovalo: 21112 lidí

Soudní dvůr Evropské unie se opět zaměřil na Maďarsko. Rozhodl o tom, že Maďarsko zadržováním migrantů v tranzitních zónách blízko hranic, porušuje právo Evropské unie. Dle soudu maďarské úřady neumožnily zadržovaným lidem účinně požádat o azyl tak, jak praví judikatura evropské sedmadvacítky. Upozornily na to Lidovky.

Na Soudní dvůr Evropské unie se obrátila Evropská komise, jež kvůli zacházení s migranty zahájila s Maďarskem řízení ohledně porušování povinností vyplývajících z unijních směrnic. Budapešť letos v květnu kritizované zóny zrušila poté, co unijní soud v souvisejícím verdiktu pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu; žádné pokuty či jiné postihy Maďarsku v souvislosti se zónami nehrozí.

Celý článek ZDE:

Již na konci června jsme psali o tom, že maďarské zóny pro uprchlíky porušují právo Evropské unie. K tomuto rozhodnutí dospěl generální advokát Evropského dvora.

Dle generálního advokáta, Priita Pikamäe, Maďarsko neumožnilo migrantům efektivně žádat o azyl. K tomu jej zavazují pravidla Evropské unie. Samotný názor advokáta je právně nezávazný, avšak soudní dvůr k němu velmi často dle Euractivu přihlíží. Maďarsko již tyto zóny zrušilo v květnu, kdy unijní soud v podobném výroku pobyt v nich označil za zadržování bez zákonného důvodu.

„Soud se případem zabývá na základě žaloby od Evropské komise, která ještě před zmíněnou změnou maďarského přístupu usoudila, že Budapešť nelegálně zadržuje u svých hranic lidi usilující o přiznání ochranného statusu. Generální advokát Priit Pikamäe dnes uvedl, že maďarská praxe bránila žadatelům efektivně požádat o azyl. Budapešť totiž nutila tyto lidi, aby pobývali v tranzitních zónách, a zároveň drasticky omezila počet osob, které tam mohou být, zdůvodnil svůj pohled advokát,“ psalo se na webu Euractiv.

Anketa

Bojíte se, že zemřete na covid-19?

18%
82%
hlasovalo: 7936 lidí

Maďarsko tyto zóny mělo provozovat do května na státních přechodech se Srbskem Röszke a Tompa. Ty fungovaly jako uzavřené tábory, které však migranti mohli opustit, avšak pouze jen dveřmi přímo do Srbska. Z pohledu maďarského zákona tak mělo jít o dobrovolný pobyt v těchto zařízeních. Soud Evropské unie však měl na celou věc jiný pohled. Čtveřice migrantů na Maďarsko podala stížnost a unijní orgány rozhodly o tom, že Maďarsko nemá k zadržování migrantů v zónách žádný důvod. Maďarsko následně rozhodlo tyto zóny zrušit.

S migranty mělo problém i Řecko. Před pár dny jsme psali například o mladém Konžanovi Jeancy Kimbengovi, který se snažil do Evropy dostat přes řecký ostrov Lesbos. Migranti se stále plavbou z Turecka snaží dosáhnout Řecka. To je údajně stále posílá stejnou trasou zpět, což je ovšem porušení mezinárodních úmluv o lidských právech.

BBC nabízí příběh Jeancy Kimbengy z Konga, kterému údajně bylo 16 let. Kimbenga se do Řecka snažil na člunu dostat již třikrát, naposledy na konci listopadu. Člun se snažil přistát na březích ostrova Lesbos. A také i v tomto případě byla loď „odstrčena“ zřejmě řeckou pobřežní stráží. Jak BBC uvádí, „odstrčení“ zpátky do tureckých vod bez zhodnocení situace migrantů a bez poskytnutí možnosti požádat o azyl, je podle mezinárodního právo protizákonné. A Řecko trvá na tom, že tyto metody nepoužívá.

Kimbenga si svůj krátký pobyt na řeckém území dokumentoval v naději, že to znamená, že ho nebudou moci odsunout. Když se 29. listopadu vylodili, zaslali fotografie a polohu z GPS norské neziskovce Aegean Boat Report. Mladíka se ujala pobřežní stráž, naložila ho do autobusu a řekla mu, že jede do karanténího tábora kvůli covidu-19. Ale místo toho je autobus odvezl na sever, do malého přístavu, kde čekali zakuklení muži, které zachytil na videu. „Jsou jak nindžové, chtějí nás dostat na loď a zpátky do Turecka,“ řekl. Pak jim prý řecké síly zabavily telefony, zmlátily je a naložily je na velkou loď pobřežní stráže. Na moři je pak muži donutili vlézt na gumové čluny, které nechali unášet proudem směrem k tureckému pobřeží. Z moře je pak zachránila turecká pobřežní stráž. Celý průběh prý Kimbengu traumatizoval.

Podle výše zmíněné neziskovky už Řecko takto migranty navrátilo skoro třistakrát a z této praktiky obviňuje Řecko i sousední Turecko, ve kterém se migranti hromadí. Řecko se stále brání, že se jedná o tureckou protiřeckou propagandu a použití „odstrčení“ popírá. Kromě Řecka je obviňována i agentura Frontex, že tomuto konání přihlíží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

4:38 Venčil psa a fotil: „Noční Prahou se zbrojákem. Úterní noc vyvrhla odporná individua. Drogy, alkohol, smrad, řev. Takhle to u nás vypadá…“

Na ParlamentníListy.cz se obrátil padesátiletý obyvatel pražských Nuslí. Navázal na sérii několika č…