Soudruh Biden! Cože? Dusno v ČT: Vdova po Waldovi Matuškovi zaskočila redaktora. Ale jela dál

4.11.2020 6:04 dop.

Ve volebním vysílání ČT24 proti sobě nastoupily dvě vdovy známých československých emigrantů, Martina Formanová a Olga Matušková. Martina Formanová se přiznala, že volila Bidena právě kvůli tomu, že nemá ráda Donalda Trumpa. Ten prý nic nesplnil a rozděluje národ. Ale za její slova se do ní pak pustila Matušková. To, co Formanová řekla, jí prý vyrazilo dech. Demokraté se totiž podle ní paktují s komunisty. „My jsme museli utéct, zanechat v Čechách všechno, co jsme měli, a když se tady probouzí velice silně komunistický režim, tak to je strašný,“ prohlásila zpěvačka.

Soudruh Biden! Cože? Dusno v ČT: Vdova po Waldovi Matuškovi zaskočila redaktora. Ale jela dál
Foto: Repro ČT24
Popisek: Olga Matušková brání Donalda Trumpa

Volby, které rozhodnou o podobě USA v dalších čtyřech letech, mají i české účastníky a účastnice, které si ke komentáři pozval Martin Řezníček na ČT. Jednou z nich byla Martina Formanová, spisovatelka, scenáristka a vdova po světoznámém režisérovi Miloši Formanovi. Formanová se netajila tím, že svůj hlas hodila Joeu Bidenovi.

Anketa

Kdo nakonec urve vítězství v amerických prezidentských volbách?

13%
hlasovalo: 4496 lidí

„Jsem demokratka tělem, duší ve všech těch kategoriích, jak se rozdělují demokraté a republikáni. Jsem pro nějakou registraci zbraní a pro možnost, aby si žena zvolila (potraty – pozn. red.), ale v tomhle případě se přiznám, že jsem hodně volila proti Donaldu Trumpovi, protože ho jednak nemám ráda jako člověka a asi je příliš negativní na můj vkus a také nevidím žádné výsledky po těch čtyřech letech, za které bych si ho mohla vážit. Vidím jen spoustu nesplněných slibů, vidím společnost, která je strašně rozjitřená a kterou on jenom čím dál víc rozděluje,“ vysvětlila, proč volila Bidena.

VÝSLEDKY PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE.

Řezníček se otázal, zda není dobře, že Donald Trump nesplnil to, co v roce 2016 nasliboval. Ale Formanová odvětila, že jako občanka USA si neříká, že „čím hůř, tím líp“. Dodala, že je ráda, že o volby je takový zájem, tedy že výsledek, ať už bude jakýkoliv, bude „vůle lidu“.

Jak Formanová uvedla, volí proti Donaldu Trumpovi a je si vědoma věku jeho protikandidáta (77 let). Ale na Bidenovi vidí tato pozitiva: „Ale pro mě ta jeho osobnost i ten jeho věk dávají takovou určitou šanci, že on pokud se stane prezidentem, tak se stane takovým farářem té naší americké vesnice, takovým tím kazatelem, který předstoupí před ty lidi a bude nějakým způsobem je schopný sjednotit.“ Dodala, že ji velmi negativně překvapilo, když Donald Trump při inauguračním projevu neslíbil, že bude prezident všech. „On vás vlastně zatlačí do té role toho nepřítele,“ mínila. Ale Řezníček ji opravil, že to Donald Trump skutečně řekl.

Biden podle Formanové respektuje vědu a odborníky a jeho ego mu nezabrání v otázce koronaviru a globálního oteplování jim naslouchat a řídit se jimi. A tvrdila, že předchozí prezident Obama s Joem Bidenem zvládli krizi v roce 2008 báječně, a pochválila je za prosazení zdravotní reformy.

Jako protiváha Martiny Formanové se z Floridy připojila zpěvačka Olga Matušková, manželka zesnulého zpěváka a herce Waldemara Matušky. Řezníček se ptal na to, co jí imponuje na Donaldu Trumpovi, kterému hodila svůj hlas, ale Matušková se nejdřív věnovala tomu, co slyšela od Martiny Formanové. „To je neuvěřitelný, že člověk, který tady žije, si může tohle všechno myslet. Ale tady je to teď v Americe tak, že 99 % médií očerňuje Donalda Trumpa, prezidenta, kterého milují lidé tak, že měl dvacet až padesát tisíc lidí na těch shromážděních. Já nevím, jestli jste to viděli, nebo ne, protože to CNN určitě nepřenáší,“ tvrdila.

Donald Trump je podle ní „úžasný člověk, který ukradl demokratům dělnickou třídu, zařídil nejlepší ekonomiku za čtyři roky“. Trump podle ní, oproti prohlášením Formanové, splnil nejvíc ze všeho, co sliboval, ze všech prezidentů USA. A opět argumentovala popularitou Donalda Trumpa na jeho převolebních mítincích a také tím, jak snížil nezaměstnanost černochů a žen, dvou skupin, na které se orientují hlavně demokraté. Právě proto jí prý slova Martiny Formanové vyrazila dech. Dodala, že demokraté už nejsou demokraté, ale praktikují metody komunistů.

Trefovala se i do Kamaly Harrisové, která by prý byla zanedlouho prezidentkou, pokud by „soudruh Biden“ vyhrál. „Začalo to už, když se dostal k moci prezident Obama, který prohlásil, že od základu změní Spojené státy americké a svět. A to se jim nepodařilo, takže běsnili celé čtyři roky, chtěli prezidenta Trumpa vyhodit z prezidentství, celé čtyři roky hledali, co by na něho ušili, aby ho... (Matušková hledala správný překlad pro slovo impeachment, tedy ústavní žalobu). Prostě aby ho zničili. Nic nenašli a on přesto dosáhl, aby byla nejlepší ekonomika Ameriky v historii a aby se nepoložila po tom, co s ní udělal prezident Obama,“ bránila svého kandidáta.

Řezníček se otázal, co je na Bidenovi komunistického. Matušková začala poznámkami o tom, že i Harrisová, která s Bidenem teď kandiduje, ho v průběhu demokratických primárek označila za rasistu. Řekla, že Biden se podepsal pod prohlášení s komunisty spojeného křídla Demokratické strany a dále to má dokazovat podpora hnutí Black Lives Matter, které má marxistické kořeny.

A opět se věnovala tomu, co Formanová řekla: „Můžu vám říct, že se divím, že někdo, kdo utekl z komunistické země... ona tedy neutekla, ona se přestěhovala, my jsme museli utéct, zanechat v Čechách všechno, co jsme měli, a jít do (neslyšitelné) země, a když se tady probouzí velice silně komunistický režim, tak to je strašný.“

Odmítla, že by po výhře plánovala emigrovat znovu, a rýpla si, že taková prohlášení se dělají v silně demokratickém Hollywoodu. „Já nepoužívám takhle silná slova, že bych se odsud stěhovala, protože já si myslím, že až padne Amerika, která padne, protože chtějí změnit soudnictví, chtějí změnit ústavu, chtějí změnit všechno, co Amerika vybudovala a co je jedinečné na celém světě. Je to jedinečná země, která neexistuje jinde na světě. A když vyhraje tahle frakce, tak to i staří demokraté říkají, že to už není Demokratická strana, která bývala,“ nedokončila úplně argument vdova po Waldemaru Matuškovi.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Jaký je zájem o kandidaturu za KSČM?

Paní předsedkyně, co říkáte na to, že řada vašich bývalých zástupců nyní raději kandiduje za nezávislé apod. než za KSČM?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

9:54 „Lžete! Nařizujte! Lidi neposlouchají!“ Kubek zuřil v ČT, Válek odmítal nutit očkování. Bylo zle

Velmi vyhroceně skončila pondělní debata ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s preziden…