Soukup vyjasnil, jak to teď má s Havlem. A pozor: I se Zemanem!

22. 1. 2020 10:00

Když Jaromíra Soukupa pochválili na Foru24, rozhodl se reagovat a vysvětlit, proč na sociálních médiích sdílel článek o Václavu Havlovi. Prý svým redaktorům do práce nezasahuje. „O Václavu Havlovi si dnes, v roce 2020, myslím to stejné jako v roce 1990, 2000, 2010. Vždy jsem ho vnímal jako mimořádnou osobnost. Takže žádné převlékání kabátu. A zároveň to neznamená, že bych měl negativní názor na současného prezidenta Miloše Zemana,“ vysvětloval Soukup.

Soukup vyjasnil, jak to teď má s Havlem. A pozor: I se Zemanem!
Foto: TV Barrandov
Popisek: Prezidentský speciál Jaromíra Soukupa
reklama

Včera Pavel Šafr na Foru24 prohlásil, že Jaromír Soukup prodělal tento měsíc proměnu, o čemž podle něj svědčí to, jak psal Soukup o Havlovi. „Proměna Jaromíra Soukupa z exponenta hradní politiky a ruské propagandy do mluvčího demokratických sil bude asi ještě nějaký čas těžko uvěřitelná,“ mínil šéfredaktor Fora24 a dodal, že Soukup svým „vyhraněným vkusem“, s nímž poskytoval komunistům, okamurovcům a hnutí ANO, vyvolal u části veřejnosti oprávněné znechucení. Zmínil i Soukupův postoj k Heleně Válkové.

Anketa

Měl by být člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka odvolán Poslaneckou sněmovnou?

98%
2%
hlasovalo: 19982 lidí

„Tímto krokem nás Soukup postavil do situace, kdy si musíme položit otázku, co mu můžeme věřit. Proč dělal dříve to, co dělal, a proč nyní říká to, co říká? Ideály, nebo peníze?“ ptal se Šafr. Ale de facto pochválil Soukupa za jeho prohlášení, a to slovy jako: „Každý má dostat šanci, když se chce vrátit do civilizované společnosti“ a „Kdyby se ale náhodou v Soukupově duši rozsvítilo světlo slušnosti, tak se určitě budeme modlit za to, aby ho už tma nepohltila.“

Soukup na tento článek reagoval, zřejmě proto, že byl k jeho osobě nebývale pozitivní. Jak ředitel TV Barrandov uvedl v Jasně a stručně: „Nebyl tak nenávistný jako obvykle.“

„Ne, žádná proměna Jaromíra Soukupa se nekoná,“ prohlásil. „Tím klíčovým slovem jsem já, moje přesvědčení. Já jsem přesvědčen, že dělám to, co považuji za správné. Já už jiný nebudu,“ vzkázal z obrazovky. „Já jsem opravdu autentický,“ tvrdil Soukup dále.

Jako jeden ze svých principů jmenoval, že vlastník médií nemá zasahovat do obsahu svých médií a uvedl, že vlastní několik časopisů, např. Týden. Pravil, že novinářům v jeho časopisech nezasahuje do textů. A ještě dále rozebíral fakt, že novináře nevlastní, jsou pouze zaměstnanci jeho firmy. „Proto jsem nechtěl a ani nikdy nezasáhl do jejich textů. Mimo jiné, kdybych to udělal, tak jsem přesvědčen, že opravdový novinář by v takové práci dál nebyl. Protože vlastnictví listu nebo časopisu neznamená vlastnictví toho autora,“ vysvětloval Soukup svému publiku. Doplnil, že ani nenařizoval, co v textu být má nebo nemá, o čem mají psát a o čem nikoliv.

Fotogalerie: - Kuberovy Teplice truchlí

V pondělí nečekaně zemřel šéf Senátu Jaroslav Kube...
Ve městě Teplice
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky
Ve městě Teplice
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky
Před teplickou radnicí lidé zapalovali svíčky

Své názory si prý prezentuje sám místo toho, aby se schovával za novináře. Čímž se Soukup dostal k tomu, jak sdílel článek ze svého časopisu o Václavu Havlovi a kolik lidí mu to vyčítalo. Zdůraznil, že článek nepsal on, ale chartista Ivan Motýl. „Úcta k panu Motýlovi i můj názor na novinářskou práci by mi nikdy nedovolily do textu pana Motýla zasáhnout,“ pravil ředitel Barrandova a obrátil, že naopak text Ivana Motýla byl tak dobrý, že si zasloužil pozornost.

„O Václavu Havlovi si dnes, v roce 2020, myslím to stejné jako v roce 1990, 2000, 2010. Vždy jsem ho vnímal jako mimořádnou osobnost. Takže žádné převlékání kabátu. A zároveň to neznamená, že bych měl negativní názor na současného prezidenta Miloše Zemana,“ pravil Soukup.

Věnoval se i další výtce od Šafra, že prostor nechával jen jedné straně názorového spektra. „To je úplný nesmysl, důkazy si pusťte na internetu,“ odkázal na odvysílané Duely s Petrem Fialou, Alexandrou Udženijou, Svobodou, Vystrčilem, Baxou, Kupkou, Miroslavem Kalouskem nebo s představiteli Pirátů.

„Ano, pan Okamura do Duelu chodí často. Možná by v něm byl méně často, pokud by na má pozvání reagovali i představitelé dalších opozičních stran. Nemohu za to, že někteří mé pozvání opakovaně nepřijímají. Ale trvám na tom, že SPD do Duelů patří: ve volbách získalo hnutí takřka 11 procent hlasů. Více jak každý desátý! A SPD na to jde chytře: má jednu velmi zapamatovatelnou tvář, kterou do mých pořadů opakovaně posílá. Pozvánky nejsou adresné, nezvu Tomia Okamuru. Pozvánky míří na politickou stranu. A je právem SPD, aby ji v televizi reprezentoval její předseda,“ vyjádřil se Soukup k tomu, jaký prostor dostávala SPD v jeho pořadech.

Dotkl se i konce pořadu Týden s prezidentem. Prohlásil, že hlava státu má mít prostor ke sdělování svých myšlenek a názorů veřejnosti v důstojné podobě, a zmínil, že za tento pořad byl kritizován tzv. velkými médii. Ale ta samá velká média se nyní snaží TV Barrandov nahradit, např. Český rozhlas, který nabídl pořad s Lubošem Xaverem Veselým.

„V mé televizi nestrpím cenzuru. I nadále budu zvát politiky všech demokratických politických stran zastoupených v českém Parlamentu. Dveře nemá zavřené ani prezident republiky. A takto podle mého názoru mají fungovat velká média. Mají nabízet prostor všem. A následně je na divácích (a ve výsledku voličích), aby si vybrali, kdo je jejich přesvědčení nejblíže. Vracím se ke slovu přesvědčení: jsem přesvědčený, že svět není černobílý. A divák má dostat na výběr,“ uzavřel Soukup v Jasně a stručně a stejně se pak vyjádřil i na Facebooku.

Nicméně, jak jsme již psali, jaký Soukup je, „odhalil“ již před časem Soukupův bývalý zaměstnanec Pavel Novotný. „Byl jsem Jaromíru Soukupovi chvíli dost blízko. Věřte nebo ne, je převlečenej sluníčkář. Je obchodník a magor, ale než by to hodil SPD nebo Andreji Babišovi, uřízne si ruku. S Hradem to má stejné.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

13:48 Kámo, tys jí p*sral! Xaver zažil neskutečnou věc. Ještě teď se diví

Není to poprvé, kdy se novinář a komentátor Jinřich Šídlo vyjadřuje k volbám do Rady ČT. V pořadu Šť…