Soumrak kmotrů a den D je tu. Aspoň pro ty, co míří na Václavák

07.04.2013 8:59

AKTUALIZOVÁNO (UVNITŘ FOTOGALERIE) A je to tady. Dlouho připravovaná demonstrace nazvaná Soumrak kmotrů nebo také Celonárodní den, se koná právě dnes. Do Prahy by měly kvůli tomu mířit stovky lidí z různých koutů Čech a Moravy, pro které byly vypraveny dva vlaky (jeden s částečnou finanční úlevou, druhý zdarma). Ty vyjely v časných hodinách z Ostravy, na cestě do Prahy je čeká několik zastávek. Podle prvních ranních informací redaktorky ParlamentníchListů.cz přímo z hlavního nádraží, měla vyjet však necelá desítka demonstrantů.

Soumrak kmotrů a den D je tu. Aspoň pro ty, co míří na Václavák
Foto: Martin Kovář
Popisek: Demonstrace Holešovské výzvy na Václavském náměstí
reklama

Kolik lidí přistoupilo během jízdy, zatím není známo ani lídrovi Holešovské výzvy, Slávkovi Popelkovi. "Na druhé vlakové zastávce v Ostravě Svinov, mělo nastoupit dalších pár desítek lidí, takže jen z Ostravy prý vyjela zhruba padesátka nespokojených. Kolik se jich připojilo dál, zatím opravdu nemáme zdání, vlak by měl do Prahy dorazit kolem desáté hodiny. Nejdůležitější bude však hlavně to, kolik lidí přijde na ten Václavák. Nevím, co víc už jsme mohli udělat. Zřejmě jsou ti lidé tady v Česku, i když neustálena na něco nadávají, spokojení," svěřil se zřetelně zklamaný Popelka ParlamentnímListům.cz. Dle jeho a očekávání dalších organizátorů Soumraku kmotrů ještě před několika dny totiž měly totiž na Václavské náměstí dorazit tisíce lidí.

Naznačil však, že se k němu donesly nějaké stížnosti na to, že mohla cestujícím demonstrantům znepříjemnit nástup špatná informovanost o vlaku přímo na nádraží. Například to, že na nádražní tabuli odjezdů tento spoj vůbec nebyl napsaný a také ani pracovnice informací Českých drah o mimořádné lince nic nevěděli. Vzhledem k brzkému rannímu odjezdu (pár minut po šesté), to skutečně mohlo některým, obvzvlášť starším a méně pohyblivým lidem, potíže udělat. Přitom byl tento vlak vypravený pro demonstranty zdarma.

Problémem, který pak ještě zmínil Popelka, může být i špatná informovanost lidí na Ostravsku o těchto pritivládních aktivitách, protože jinak tam je základna nespokojených široká a dalo se předpokládat, že akce využije k vyjádření svých názorů.

Informace se spíše daly získat až u druhého vlaku

Poněkud lepší situace byla u těch, kteří se rozhodli využít k jízdě do Prahy vlak společnosti Leo Express. U jejich přepážky totiž přece jen cestující odpověď získali. Tato soukromá firma vedle zvláštního vlaku umožnila zpozdilým případným demonstrantům totiž vyjet z Ostravy ještě o dvacet minut později, avšak už běžnou linkou. I tak se čtyřicetiprocentní slevou na jízdném.

Podle programu by přitom měl již v 11 hodin dopoledne začít na pražském Václavském náměstí koncert, hrát by měly hudební skupiny Ravers a Solar System. Samotná demonstrace by pak měla začít ve 13 hodin.

Vystoupí dlouho avízovaní řečníci i v případě malé účasti?

Očekává se vystoupení několika známých řečníků - například senátora Tomia Okamury, poslance a předsedy Věcí veřejných Víta Bárty, bývalého ředitele Poldi Kladno Vladimíra Stehlíka či herce Jiřího Pomejeho nebo také ekokoma Pavla Kohouta. Oficiálním dopisem byl přizván na demonstraci i prezident Miloš Zeman.

Jak řekl v týdnu na tiskové konferenci lídr Holešovské výzvy, která demonstraci svolala, Slávek Popelka, vystoupit ale budou moci i další lidé, kteří se do diskuse přihlásí. Varoval však před tím, že k řečnickému pultu nebude připuštěný šéf Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. A to i přesto, že on sám to na svých stránkách dopředu avízoval.

"Soumrak kmotrů není jednorázovou demonstrací, začíná nedělním Celonárodním shromážděním na Václavském náměstí. Bude pak pokračovat následující dny či týdny obsazením významných vládních budov do doby, než odstoupí vláda, kterou považujeme za nelegitimní," přednesl své vize Popelka.

ParlamentníListy.cz demonstraci i události kolem ní monitorují. Další informace budou postupně přinášet...

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …