Spálíme si plyn na zimu? Omezování spotřeby, zavírání továren. Debata o plynu byla temná

28.4.2022 2:15 odp.

Stojí otázka tak, jestli nás Rusko od plynu odpojí, nebo jde o to kdy? Nejen o tom hovořila moderátorka Pavlína Wolfová s expertem na energetiku Michalem Šnobrem a bývalým předsedou představenstva Pražská plynárenská Pavlem Janečkem v pořadu 360° CNN Prima News. Janeček varoval, že nyní je třeba naplnit zásobníky a zmínil scénář, pokud by se Česko skutečně od ruského plynu odstřihlo.

Spálíme si plyn na zimu? Omezování spotřeby, zavírání továren. Debata o plynu byla temná
Foto: Archiv
Popisek: Plynový sporák

Anketa

Podporujete vládní výzvu k udávání tzv. dezinformací?

1%
97%
hlasovalo: 47130 lidí
Do Polska a Bulharska včera ráno přestal proudit plyn. Rusko zastavilo dodávky do obou zemí poté, co odmítly zaplatit v rublech. Vzápětí vyletěla cena plynu o pětinu. 

„Je možné to brát jako určitou předehru, určité varování ze strany Ruska, že pokud nebudeme dodržovat podmínky, které si stanoví oni – a oni jsou na té silné straně té hry, tak může dojít k odpojení i těch klíčových zemí, které odebírají plyn přímo od Ruska, a to zejména Německa,“ zmínil Šnobr s tím, že očekává, že klíčové země budou plnit ty podmínky, které si Rusové řekli. 

„Pokud by došlo k odpojení vůbec energií ze strany Ruska, tak v podstatě my máme zásobníky, které jsou dnes naplněny asi z jedné třetiny požadované kapacity. V principu se bavíme, ono jich je tady víc, ale bavíme se tady o zásobnících, které jsou strategické pro systém plynárenských sítí. A to je vlastně 6 zásobníků z RWE a dva, které spravuje MND. A jeden společně s Gazpromem. Je potřeba ale vědět, že ty zásobníky se plní, jsou naplněny asi na 900 milionů kubíků. Ono to vypadá skvěle, ale je potřeba si uvědomit, že vstupujeme do nízké sezony, to znamená ta topná sezona je za námi, a pokud by došlo k odpojení a začali jsme takzvaně drancovat zásobníky, tak s čím půjdeme potom do té zimy?“ podotkl Janeček. V zimě je podle něj jeden den topení cirka padesát milionů kubíků, v létě jsou to kubíky zanedbatelné.

„Sedmdesát pět procent spotřeby plynu v České republice je takzvaný technologický plyn, to znamená, že se jedná o průmysl jako takový. V případě, že by došlo k omezení, museli bychom přistoupit k různým jaksi těm stupňům omezení, které tady jsou,“ poznamenal. Tedy omezování spotřeby, možná zavírání továren, odsouhlasil poté moderátorce Janeček.

Šnobr následně vyjádřil své obavy z toho, že na případné odpojení nejsme připraveni. „Ani na ten stav, který je teď, když plyn teče. Ale ceny plynu jsou velmi vysoké a v následujícím roce to bude pro většinu obyvatel, spotřebitelů, velký cenový šok,“ dodal Šnobr.

A mohli jsme se na to lépe připravit? Odpovídal Pavel Janeček. „My jsme se na to nemohli připravit. Ono totiž záleží na tom, v jakém termínu toho roku k tomu přerušení dodávky plynu dojde. My jsme vlastně za zimní sezonou, to znamená, že my jsme ten plyn vyčerpali. Teď v posledním měsíci, kdy jsou příznivé klimatické podmínky, tak vlastně dochází k tomu natláčení do těch zásobníků, ale to má nějaké křivky, to má nějaké technologické předpoklady...“ podotkl Janeček, že v případě dlouhodobého horizontu danou přípravu prošvihly všechny bývalé vlády. „Česká republika je navázaná na ruský plyn skoro ze sta procent,“ dodal. 

Cena plynu skokově narostla, co to bude znamenat pro ceny energií pro koncové spotřebitele? „Samozřejmě že další zdražení. Pražský dodavatel zdražuje o 39 procent, tak si to asi umíte spočítat, jaký cenový šok pro domácnosti to je,“ zmínil dále Janeček.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…