Špatné zprávy pro Zimolu. A ještě horší pro jeho vyhlídky

01.02.2020 18:16

Jihočeská ČSSD si o víkendu zvolila nového předsedu. Stal se jím Václav Valhoda, který získal 126 z 132 možných hlasů. ParlamentníListy.cz o volbě informoval Petr Lebeda z místní buňky.

Špatné zprávy pro Zimolu. A ještě horší pro jeho vyhlídky
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola.
reklama

Anketa

Závidíte Britům, že odcházejí z EU?

95%
hlasovalo: 34399 lidí
„Václava Valhodu považuji především za dobrého a čestného člověka. Přesně to naše krajská organizace potřebuje – nastartovat ozdravný proces a odstřihnout se od lidí, kteří svými skandály a slovy práci svých kolegů dlouhodobě pošlapávají,“ uvedl místopředseda ČSSD a místostarosta Písku Ondřej Veselý. Konkrétně ovšem nejmenoval nikoho.

Jihočeská ČSSD se koncem loňského roku ocitla ve složité situaci, když její tehdejší předseda Jiří Zimola nechal založit hnutí Změna 2020, aniž by o tom předem jednal se svými stranickými kolegy. Ti ho za tento krok následně kritizovali, a nelíbil se jim ani neprůhledný systém sestavování kandidátní listiny pro nadcházející krajské volby.

ČSSD na jihu Čech krajské volby v roce 2016 vyhrála, získala 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 21,8 procenta a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 14,55 procenta hlasů a 8 mandátů. Kraji vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL.

Zimola podle zákulisních informací počítal s tím, že i přes nově založené hnutí může složit krajskou kandidátku spolu se soc. dem. To se nelíbilo vedení v Praze, nakonec ani v jeho kraji. Zimolovy šance na úspěch jsou v tuto chvíli považovány spíše za minimální.

ParlamentníListy.cz mají k dispozici interní výzkum preferencí v Jihočeském kraji, který byl proveden v lednu 2020 – a partaj někdejšího hejtmana v ní nezískala ani půl procenta. Pro úplnost zmiňme, že s přehledem nejsilnější je v potenciálu hnutí ANO, a sociální demokraté by si připsali 8,5 procenta hlasů.

Největší šanci stát se hejtmanem má podle měření Jan Kubík z vládnoucího ANO.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…