Spěte a jezte zeleninu, penicilin nebude třeba. Rada občanům od vlády

11.09.2023 9:20 | Zprávy
autor: Miloš Polák

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek už je několik měsíců pod palbou kvůli nedostatku celé řady léků na českém trhu. Na konci roku 2022 chyběl např. dětský lék Nurofen proti horečkám a Válek rodičům doporučoval, aby hodně telefonovali do lékáren a nakonec určitě nějaký Nurofen najdou. Po tři čtvrtě roce se situace opakuje. Před blížící se sezónou respiračních chorob na českém trhu schází penicilin. Válek znovu radí: Kdo hledá, najde. A Piráti lidem doporučují, aby více spali a jedli ovoce a zeleninu.

Spěte a jezte zeleninu, penicilin nebude třeba. Rada občanům od vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jakub Michálek

Bude na českém trhu k dispozici dostatek léků? Česko se řadu měsíců potýkalo s nedostatkem léků pro děti. Na konci roku 2022 ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučoval rodičům, aby obvolávali desítky lékáren a že nakonec alespoň v jedné Nurofen pro své nemocné dítko najdou.

I v Česku fungují lékárny, kde Nurofen k dispozici je. Pokud obvoláte sto lékáren, určitě narazíte na řadu společností, kde bude k dostání. Problém je, že velké sítě českých lékáren ho opravdu nemají, ale u stejných firem chybí třeba i v Německu a Rakousku. ... Potíž je, že ve zdravotnictví není jednotná strategie Evropské unie. Chtěl bych stejně jako u vakcín řešit tento problém. Zároveň bychom měli dát do legislativy systémovou ochranu českých pacientů, aby k podobným problémům nedocházelo. A dochází k nim už dvacet let,“ pravil Válek v rozhovoru pro Seznam Zprávy už v prosinci 2022.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Nemá snad pravdu?

Belgický podnikatel a bývalý lobbista Frédéric Baldan, který kvůli kritice Ursuly von der Leyenové na několik měsíců přišel o přístup ke svým penězům, varuje, že se EU mění v totalitní stát, který chce ovládat veškeré aspekty našich životů. Toho podnikatele nemám, ale také mám dojem, že nás chce EU ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Neděkujeme, vypadněte!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVendelín Slunéčko , 11.09.2023 9:54:54
Za to, co jste udělali této zemi, musíte být spravedlivě souzeni.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

17:50 Chcíplá stávka. Vyrazí do boje za ČT kádry od Jourové?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Umrněné“. Letošní protesty za Českou televizi jsou podle Zdeňka Zbořila, pam…