Společné jednání české a izraelské vlády proběhne asi na podzim

30.03.2014 16:10

Česko chce pokračovat ve společných zasedáních s izraelskou vládou. Další takové setkání se uskuteční nejspíš na podzim. ČTK to dnes řekli premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD). Společná zasedání letos budou i se slovenskou a polskou vládou.

Společné jednání české a izraelské vlády proběhne asi na podzim
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman při návštěvě Izraele

„Já se domnívám, že by to bylo užitečné. V tuto chvíli máme dohodnuté společné jednání se slovenskou vládou, připravuje se po komunálních a senátních volbách jednání s vládou polskou. To by se mělo uskutečnit v České republice, jednání se slovenskou vládou proběhne na slovenském území. A předpokládám, že postupně dohodneme také společné jednání s vládou Izraele," uvedl Sobotka.

„Já jsem mluvil s ministrem zahraničí Izraele a potvrdil jsem mu to, že česká strana hodlá pokračovat v té tradici," řekl pak ČTK Zaorálek. Podle šéfa české diplomacie by se měla vytvořit „podstatná agenda" pro společné zasedání, které se nejspíš uskuteční na podzim.

Loňská schůze kvůli pádu Nečasova kabinetu odpadla

První společná schůze českého a izraelského kabinetu se konala v květnu 2012 v Praze. Další setkání vlád vedených Petrem Nečasem (ODS) a Benjaminem Netanjahuem se mělo uskutečnit loni v létě v Izraeli, ale kvůli pádu českého kabinetu se nekonalo. Letošní zasedání by se tak mohlo uskutečnit v blízkovýchodní zemi.

Česko je ve světě vnímáno jako jeden z nejužších spojenců Izraele. Po změně vlády se spekulovalo o tom, jestli nová koalice k Tel Avivu nepozmění postoj. Zaorálek v předvolební kampani totiž hovořil o tom, že by politika České republiky vůči Izraeli měla být daleko vyváženější a spravedlivější než dosud.

Sobotka ale dnes řekl, že vláda změnu ve vztahu k Tel Avivu nechystá. „My neměníme naši zahraničněpolitickou orientaci, která je tradičně v oblasti Blízkého východu zaměřena jak na velmi dobrou spolupráci s Izraelem, tak samozřejmě na aktivní komunikaci s arabskými státy," podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým?  Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

22:03 Chcete prohlásit prezidenta nezpůsobilým? Advokátka sepsala senátorům, co všechno je třeba. Nepotěší je

Senátní komise pro ústavu udělala první krok k převedení pravomocí prezidenta na jiné ústavní činite…