Společně za Bělorusko. Na Staromáku řečnila opoziční hvězda i senátor Hilšer

07.06.2021 20:38

Staroměstské náměstí v pondělí odpoledne zaplnilo několik stovek demonstrantů na akci nazvané Společně za Bělorusko. Na shromáždění, které pořádá spolek Milion chvilek za demokracii a Iniciativa Masaryk, vystoupila i lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská nebo senátor Marek Hilšer.

Společně za Bělorusko. Na Staromáku řečnila opoziční hvězda i senátor Hilšer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Společně za Bělorusko. Běloruská opoziční prezidentská kandidátka Svjatlana Cichanouská zavítala do Prahy

Zhruba tři stovky lidí na náměstí demonstrují proti režimu v Bělorusku a vládě autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka. Mezi řečníky na pódiu vystoupili například herec a hudebník Jiří Macháček, herečka Aňa Geislerová nebo senátor Marek Hilšer. Vzácným hostem byla Cichanouská, která je na čtyřdenní návštěvě Česka.

„Když se účastním těchto protestů, cítím bolest a pýchu zároveň. Cítím bolest za lidi, kteří trpí, a jsem pyšná na ty, kteří přišli a bojují za lidi, kteří zažívají příkoří,“ řekla Cichanouská a poděkovala všem přítomným. „Bolest mě nezastaví, protože jenom my dokážeme osvobodit tisíce nevinných lidí,“ dodala podle informací serveru iDNES.

„Jsme tady, abychom podpořili touhu po svobodě běloruského lidu,“ prohlásil senátor Marek Hilšer. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil Cichanouskou za opravdovou prezidentku Běloruska. „Vyhrála by, kdyby se hlasy ve volbách počítaly podle pravidel,“ tvrdí organizátoři demonstrace. Podle odhadů totiž Cichanouská dostala přes 60 procent hlasů, ačkoliv oficiální výsledky přiřkly celých 90 procent dlouholetému prezidentu Lukašenkovi.

Těm vadí nejen falšování výsledků prezidentské volby, ale i následné Lukašenkovy útoky na demonstranty. „Diktátor Lukašenko podněcuje obrovskou vlnu násilí vůči pokojným lidem v celé zemi. Nevinní lidé jsou mučeni a zavíráni do věznic. Vyhrožování, zastrašování, nikdo si nemůže být jistý svou bezpečností, a to ani v emigraci,“ uvádí hnutí, proč akci organizuje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

21:45 „To smrdí. Pořádně.“ Milan Knížák zaslechl, jak se o válce na Ukrajině baví malé děti

Komunistická éra zpátky v novém kabátě? K umělci Milanu Knížákovi se dostaly alarmující informace o …