Společně za mír, hlásá iniciativa Čechů a Slováků. Žádá například výchovu dětí k míru

06.05.2015 12:09

Více než 70 předních osobností ze Slovenska, Česka i dalších zemí dnes při příležitosti sedmdesátého výročí konce druhé světové války představilo iniciativu „Společně za mír“. V ní vyzývají k prosazování nového bezpečnostního uspořádání světa, které by reflektovalo problémy současného světa a garantovalo bezpečnost pro všechny státy.

Společně za mír, hlásá iniciativa Čechů a Slováků. Žádá například výchovu dětí k míru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Kavan

Mezi signatáři iniciativy se objevují všichni bývalí prezidenti Slovenska Michal Kováč, Rudolf Schuster a Ivan Gašparovič. Z České republiky pak bývalý předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan a řada význačných veřejných osobností.

Jsou mezi nimi například signatáři Charty 77 Petr Uhl a Lenka Procházková, politolog Oskar Krejčí, ekonomka Ilona Švihlíková, filozof Václav Cílek nebo předseda Jazzové sekce Karel Srp. Ze Slovenska pak rektoři několika univerzit, umělci Juraj Jakubisko, Peter Lipa či Božidara Turzonová.

Prohlášení si přečtěte ZDE

„Signatáři se v textu obracejí také na státní orgány, aby zavedly do učebních osnov výchovu ke kultuře míru a nenásilí, a vyzývají představitele církví, nevládních organizací a vlivné osobnosti, aby aktivně podporovali mírové řešení problémů.

Výzva je otevřená komukoliv a lze ji podepsat ve slovenské i české verzi.


 

reklama

autor: jav

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Sankce

Je pravda, že Rusko válčí i přes sankce, ale jakou jinou páku na něj použít? Nebo byste nedělal nic a jen přihlížel ruské agresi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

4:44 „Dokud nebude vláda držet Babiše za kule…“ V Brně se Paroubek s Konečnou rozjeli

Při bleskové návštěvě Brna bývalý premiér Jiří Paroubek slavnostně odhalil pamětní desku a besedoval…