Spor o Šumavu: Vědci se hádají s ministrem. Mimojiné o lanovku

28. 12. 2011 12:10

S návrhem nové zonace Šumavského národního parku tvrdě narazil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa u významné skupiny českých vědců. Ti se podle serveru Aktuálně.cz bouří i proto, že nové rozdělení zón otevírá cestu pro novou lanovku v jednom z nejvzácnějších území parku.

Spor o Šumavu: Vědci se hádají s ministrem. Mimojiné o lanovku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Národní park Šumava
reklama

Ministr životní prostředí Tomáš Chalupa zatím neuspěl ve své snaze přesvědčit významnou skupinu českých vědců, aby mu odsouhlasili plán na novou zonaci Šumavského národního parku. Vědci v čele se Stínovou vědeckou radou Národního parku Šumava se bouří i proto, že zonace otevírá cestu pro novou lanovku v jednom z nejvzácnějších území parku.

„Zcela nepřijatelné je i bezprecedentní umístění koridoru pro lanovku na Hraničník v jedné z nejcennějších částí národního parkuv masivu Smrčiny,“ uvádí se ve stanovisku stínové rady. Lanovka by propojila českou stranu Šumavy s rakouským areálem Hochficht v oblasti, kterou proslavil Václav Klaus svým výrokem, že by chtěl být prvním, kdo tudy sjede na lyžích.

Práce na novém zákonu budou ukončeny velice rychle

Redakce Aktuálně.cz získala návrh ministerstva životního prostředí na novou zonaci parku, kde je v jihovýchodním výběžku parku směrem na Hraničník patrný koridor mezi prvními zónami národního parku. Lanovku podporují šumavské obce a Jihočeský kraj, které si slibují zvýšení zaměstnanosti v regionu. Naopak proti jsou vědci, podle nichž by lanovka nenávratně poškodila kus vzácné šumavské přírody.

Kvůli protestům vědců ministr Chalupa přerušil jednání u kulatého stolu, kde se o podobě nového zákona o Národním parku Šumava jednalo. „Momentálně probíhají individuální konzultace s řadou účastníků kulatého stolu. Věřím, že debaty dokončíme a práce na novém zákoně budou ukončeny velice, velice brzy,“ sdělil Aktuálně.cz ministr životního prostředí.

Vědci se obávají finty s opomenutou lanovkou

„Lanovku bychom chtěli, ale v národním parku by přednostně měla vítězit ochrana přírody před jinými zájmy,“ uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola, podle něhož se nyní zpracovává posudek vlivu lanovky na životní prostředí. Upozornil ale, že zařazení koridoru do druhé, méně vzácné a chráněné oblasti by lanovce stejně nepomohlo, protože se ve druhé zóně nesmí také objekty stavět.

Z návrhu na novou zonaci parku mají přesto vědci obavy. „Proč tam tedy ten koridor je?“ poznamenal předseda Stínové vědecké rady šumavského národního parku Jakub Hruška, podle něhož by měla být celá oblast Smrčiny v první, nejcennější zóně. Jedno vysvětlení přece jen Hruška má. V chystaném zákoně o Národním parku Šumava se sice píše, že se ve druhých zónách nesmí zřizovat lyžařské sjezdovky nebo vleky, ale o lanovce tam není ani slovo.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jih

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

19:10 Vrbětice a tajné služby USA. Rusofobní rasisté, zadání z NATO. Volný zboural sněmovnu, žádal trest pro Koudelku

Na plénu Poslanecké sněmovny se to v úterý hemžilo názory týkajícími se kauzy Vrbětic. Nezařazený po…