Srpen 1968: Tři mrtvé a 14 raněných za sebou nechali sovětští okupanti v Brně

12.08.2018 10:01

Tři mrtvé a 14 zraněných, kteří museli vyhledat ošetření v nemocnici, za sebou zanechali sovětští okupanti v Brně v roce 1968. První Sověti přiletěli na brněnské letiště v Tuřanech již 20. srpna před půlnocí. Šlo o dvacet příslušníků tajné policie KGB v civilu. Osádka dalšího Antonova už obsadila letiště a vyhnala české velení, řekl ČTK historik Moravského zemského muzea Jan Břečka, který se sovětské okupaci Brna intenzivně věnoval.

Srpen 1968:  Tři mrtvé a 14 raněných za sebou nechali sovětští okupanti v Brně
Foto: Ústav pro soudobé dějiny
Popisek: Intervence vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu1968

Do Tuřan ještě v noci přiletěly desítky letadel, které převážely i obrněné transportéry, a dopoledne už měla sovětská okupační armáda obsazená všechna důležitá místa v Brně a na křižovatkách stály vojenské hlídky okupantů. „Lidé také spontánně vyjadřovali odpor a dav 21. srpna dopoledne rostl. Postupně prošel z Moravského náměstí přes náměstí Svobody Masarykovou k hlavnímu nádraží," popsal Břečka dění před 50 lety.

V Brně, stejně jako v dalších velkých městech, lidé psali různé nápisy na zdi a do výloh, strhávali symboly Sovětského svazu a zamazávali tabulky sloužící k orientaci. Zlobu si vybili také na prodejně Sovětské knihy na rohu náměstí Svobody a Kobližné. Spontánní protesty pokračovaly i 22. srpna. „Městskému a krajskému národnímu výboru se s okupanty podařilo dohodnout, aby stáhli vojenskou techniku z ulic a aby se stáhli například z tiskárny Rudého práva. Chtěli za to, aby přestaly protesty a propaganda, což však vedení města nemohlo zajistit. Tak alespoň chodily hlídky po městě a strhávaly plakáty," řekl Břečka.

První oběť na životě byla již 21. srpna dopoledne. Šestnáctiletý student Josef Žemlička z Omic jel s kamarády obhlédnout situaci. V Jihlavské ulici stála dlouhá kolona aut, tak odstavili mopedy a postavili se k lidem na chodník. „Jeden motocyklista chtěl projet do města, dohadoval se s hlídkou a jeden voják nečekaně vystřelil ze samopalu k davu lidí, přičemž kulka Žemličku zasáhla," řekl Břečka. Pohřeb v Omicích se stal manifestací s účastí 3000 lidí.

Druhým mrtvým 21. srpna se stal třicetiletý Viliam Debnár, který v důsledku událostí jel na Tři Studně vyzvednout malého syna z rekreace. Při návratu v Brně se zpožděním reagoval na výzvu k zastavení, načež ho okupant zastřelil a střílel pak i po sanitce a lidech, kteří Debnárovi běželi na pomoc.

Třetím mrtvým byl policista Karel Chalupa, který za tmy narazil se svým vozem do odstaveného porouchaného a neosvětleného transportéru. Hmotné škody prvních dnů okupace činily v Brně 2,3 milionu korun, výrobní podniky vyčíslily škody přes 100 milionů korun. „V dalších dnech se situace pomalu stabilizovala," řekl Břečka.

Připomněl také, že k 50. výročí okupace vydala v těchto dnech dvojice historiků Michal Konečný a Alexandr Brummer publikaci Brno okupované. Pomocí fotografií a textu provázejí čtenáře po místech, která byla v srpnových dnech důležitá. „Přinášejí nový pohled díky tomu, že vytěží dostupné informace, publikace a články," řekl Břečka. Dříve již dvojice vydala knihy se stejným zaměřením Brno nacistické, Brno účtující, vztahující se k roku 1945, a Brno stalinistické.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rodiče zkrachovali, na bydlení nemáme, ke škole musíme pracovat... Není čas změnit systém? ptá se mladík, „Havlovo dítě“

13:42 Rodiče zkrachovali, na bydlení nemáme, ke škole musíme pracovat... Není čas změnit systém? ptá se mladík, „Havlovo dítě“

Jací jsou tzv. mileniálové? Lukáš Senft na webu A2larm míní, že jsou vyhořelou generací. A že je to …