StB ničila lidem životy, rozčiloval se Bartošek. Babiše v éteru řešit nechtěl

27.11.2013 19:10 | Zprávy
autor: ane

Hostem středečního Interview Daniely Drtinové byl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Pro něj je nynější diskutovaný lustrační zákon nedotknutelný, ale nemyslí si, že by mohl ohrozit vládu.

StB ničila lidem životy, rozčiloval se Bartošek. Babiše v éteru řešit nechtěl
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku

"Otázka lustračního zákona nebyla v předvolebním klání diskutovaná," naráží na stále diskutovanější téma Bartošek. I když pro něho osobně je zákon velice důležitý, v rámci strany se ale o jeho důležitosti ještě neshodli. "Zrušení lustračního zákona je pro mě velký problém. StB nebyla nevinná organizace a poškozovala lidi této země. Neumím si představit, že by byl zákon zrušen, či nahrazen jinou formou," má ohledně zákona jasno.

Podle Bartoška KDU-ČSL nepodpoří určitě zrušení. "Ale to je pouze můj osobní názor," říká s tím, že musí stanovisko jako podmínku strany schválit grémium strany. "Toto téma bude ale určitě společně diskutováno se členy a vedením. Ale za svým názorem si stojím," dodává. Už teď má ale místopředseda lidovců jasno, v jakém případě by měl být lustrační zákon nevyhnutelný. "U ministrů by měl být lustrační zákon samozřejmý," říká.

Šéfa ANO Bartošek řešit nechce

Problémem by tak měl být šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který byl v minulosti již několikrát nařčen ze spolupráce s StB. "My jsme ale zatím na jednáních vůbec neřešili postavu Andreje Babiše. Babiš prostě nyní nemá lustrační osvědčení a mně to i tak vůbec nepřístojí řešit," reaguje Bartošek na slova Andreje Babiše, který médiím řekl, že pokud KDU-ČSL bude na lustračním zákoně trvat, budou mít ve vyjednávání problém.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

20:31 „Zase utekli“. Okamura potkal v Berlíně štáb ČT, má to natočené

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se v pátek 26. června 2026 během dvoudenní konferen…