StB špehovala imperialisty i z Libye

16.10.2011 18:33 | Zprávy
autor: par

Komunistická Státní bezpečnost měla svou rozvědku i v Libyi. Monitorovat měla arabské země i počínání NATO. V archivech o ní zjistil podrobnosti někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček. Svá zjištění zveřejnil v odborném časopisu Paměť a dějiny.

StB špehovala imperialisty i z Libye
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Milovice si připomněly odchod sovětských vojáků

Agenti v Tripolisu monitorovali teroristické organizace. Několikrát se v hlášeních například objevuje jméno arabského politika Jásira Arafata, šéfa největší palestinské ozbrojené organizace Fatah a hlavního vůdce bojů za samostatnou Palestinu.

Agenturní činnost v Libyi začala na začátku roku 1977, když se operace ujal plukovník František Sýkora. Za úkol dostal získávat informace z diplomatických sborů zemí arabského světa, z odbojových hnutí, od expertů majících vztah k ČSSR nebo například měl také získávat vzorky bojové techniky NATO.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dá se nyní nějak zjistit, kdo z politiků využívá obecní bydlení?

Myslíte, že těch politiků jako Mrázová bude víc? A máte pro váš návrh, aby to, kdo z politiků využívá obecní byt bylo veřejné podporu u jiných stran? A nebylo by ještě lepší, kdyby se zásadně změnila kritéria pro přidělování takových bytů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

19:50 Kdo jiný vám prozradí, že se tu podvádí? Umělci hřímali před ČT

Spolek Milion chvilek pro demokracii v čele s Mikulášem Minářem dnes odpoledne svolal pochod na podp…