Stanislav Křeček ke kauze „Fero Lakatoš“: Rasismus to není. Neziskovka zapláče

06.03.2021 16:50

K nové hlavní hygieničce ČR, kterou bude dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová, byl mj. zmiňován údajně „rasistický“ vtip související s vládními opatřeními, který loni sdílela na facebooku. Kvůli tomu čelí kritice, například od neziskové společnosti Romea. Do diskuse k tématu se vložil i veřejný ochránce práv Stanislav Křeček slovy, že o žádný rasismus se tu nejedná. Ne každý s ním souhlasil.

Stanislav Křeček ke kauze „Fero Lakatoš“: Rasismus to není. Neziskovka zapláče
Foto: Repro ČT
Popisek: Nový ombudsman, Stanislav Křeček

„Fero Lakatoš dnes vykradl svůj vlastní byt. Fero dodržuje karanténu a pracuje z domova. Buď jako Fero“ – tento slovní vtípek, který v souvislosti s vládními opatřeními sdílela Svrčinová v říjnu 2020 na svém facebookovém profilu, vyvolal bouři.

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20005 lidí

S blížícím se nástupem do její nové funkce není divu, že onen příspěvek se začal masivně šířít po českém internetu. Svrčinová posléze svůj účet raději celý smazala. „O co vám jde? Nevím o tom vůbec nic. Opravdu nechápu, jak se mi to na profilu objevilo. Nic takového se mi nelíbí, a proto jsem absolutně zrušila svůj profil,“ sdělila na dotaz iDNES.cz, proč zmizel i celý její facebookový profil.

Právě tomu, v jakých vtipech si libuje nová hlavní hygienička, kterou bude od poloviny března dosavadní ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová, se v jednom ze svých článků věnoval i zpravodajský server Romea.

„Jestli právě protiromský rasismus má být nový styl komunikace, který má přimět občany ČR dodržovat někdy třeba jen několik hodin platná protiepidemická opatření, je asi otázka na hlavního píár guru Máru Prchala,“ komentovala Romea vtípek Svrčinové.

Naopak i proti útoku Romey na Svrčinovou se objevují nesouhlasné reakce: Šlo jen o „nevinný vtip,“ říká Lukáš Belička.

„Rasistický server Romea.cz už rozjel nechutnou kampaň proti nevinnému vtipu nové hlavní hygieničky. Hnus,“ píše Belička ve svém facebookovém komentáři. „Že takhle neřvou proti rasismu namířenému proti bílým, kterého je 100× víc. Jenže na to by nedostali dotace,“ rozčiluje se.

Ombudsman Stanislav Křeček dal jeho slovům za pravdu.

„Nenechme se ‚sekýrovat‘ skupinou aktivistů, kteří z rozeštvávání společnosti si udělali živnost. O žádný rasismus (ve smyslu definice rasismu, na kterou se zapomíná) v tom vtipu nejde,“ napsal ombudsman svůj názor. A táže se: „Kdyby se onen domácí pracovník jmenoval Josef Novák, protestovala by nějaká neziskovka proti diskriminaci Čechů?“

„Mluvíte mi z duše. Proto jsem ten server nazval rasistický. Protože rasismu se dopustili paradoxně oni,“ napsal souhlasně Belička.

Jiní diskutéři s Křečkovým názorem vyjádřili nesouhlas.

„Pořád tvrdím, že jste muž na svém místě. Kde jinde mají ombudsmana, který na lidská práva plive tak jako vy?“ napsal Aleš Fiala.

Belička ho ale na obranu Křečka okamžitě sepsul: „Jaká práva? Co to blábolíte? Pan Křeček tu udělal pro lidi, co jim byla opravdu krácena práva, stokrát víc než celá Romea.“

Zdůraznil, jaká je „jediná vada“ pana Křečka, a sice, že „podle sluníčkových magorů, je zjevně to, že na rozdíl od Šabatové odmítá vidět v každém bělochovi rasistu a v každém Romovi oběť. Což je paradoxně rasismus jak vyšitý.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

21:32 Nic neplatit, všechno si nahrávat. Už prý přetekla mez. Až vás přijdou lustrovat hygienici...

Výkon státní správy nemá být o zastrašování. „Způsob nařízení plošných kontrol s doporučením vůči po…