Starosta Kutné Hory: Ve volbách bychom se měli řídit vlastním úsudkem a nepodléhat politické propagandě

02.10.2014 9:59

„Máme konkrétní a realistický volební program a jasnou představu, jak jej naplnit.“ O tom je přesvědčen Ivo Šanc (Šance pro Kutnou Horu). Jak ale hodnotí své dosavadní působení v čele Kutné Hory, kde působí od roku 2006? Jakým způsobem se bude snažit zabránit dalšímu úbytku obyvatel ve městě či řešit řadu dalších problémů, které tíží zdejší obyvatele? I na to se ptaly ParlamentníListy.cz.

Starosta Kutné Hory: Ve volbách bychom se měli řídit vlastním úsudkem a nepodléhat politické propagandě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

Pane starosto, komunální volby jsou za dveřmi, a pokud se nepletu, i vy byste chtěl do třetice obhájit váš mandát. Co očekáváte od následujících voleb? S čím do nich jdete?

Do voleb jde naše sdružení s tím, že se můžeme opřít o výsledky a zkušenosti z uplynulého volebního období. Splnili jsme převážnou část volebního programu, město a jeho instituce dobře fungují, neobjevil se žádný skandál. Máme konkrétní a realistický volební program a jasnou představu, jak jej naplnit.

Jaký problém je třeba ve městě aktuálně vyřešit, ale nyní to již nestihnete?

Tak například je třeba ukončit výběrové řízení a zahájit stavbu sportovní haly. Samozřejmě, že je také potřeba projednat a připravit rozpočet na příští rok.

Co považujete v uplynulém volebním období za svůj největší úspěch? A je naopak něco, co se vám nepovedlo?

Největším úspěchem je asi dosažení změn v tepelném hospodářství města. Přešli jsme na levnější ekologický zdroj tepla – biomasu z kogeneračního zdroje, a výrazně jsme snížili režijní náklady naší teplárenské společnosti. Díky tomu jsme mohli výrazně snížit cenu tepla. Kdybych měl jmenovat nějaký neúspěch, tak bych například zmínil to, že se nám nepodařilo prodat některé nepotřebné nemovitosti (Tellerův cukrovar, dům na Palackého náměstí…).

Jak to vypadá s výstavbou azylového domu a centra sociálních služeb?

Stavba centra sociálních služeb se úspěšně dokončuje, ale stavbu azylového domu jsme museli odložit. Centrální orgány se tak dlouho vyjadřovaly k různým fázím projektu, až jsme museli dotaci odmítnout, protože bychom nestihli stavbu dokončit v termínu a hrozilo, že bychom museli dotaci vracet. Takže stavba je připravena a budeme čekat na případnou novou dotační výzvu.

Jste celkově spokojen s dostupností a kapacitou sociálních služeb ve městě?

Myslím, že nabídka i kvalita sociálních služeb v Kutné Hoře je velmi dobrá, nadprůměrná. Pečovatelské služby nabízí město i neziskové a soukromé organizace. Oblastní charita poskytuje řadu služeb těm nejohroženějším. Chybí víc kapacit pro seniory.

Během léta se rozhořel mezi radnicí a podnikateli spor kvůli údajně nevýhodným podmínkám, které radnice pro podnikatele vytváří. Vy osobně tuto kritiku odmítáte a jde podle vás jen o mstu jednoho z podnikatelů. Čím si ale vysvětlujete nezájem podnikatelů o provozování živnosti v centru? Nedávná výběrová řízení na pronájmy nebytových prostor v centru totiž skončila neúspěchem.

Nejednalo se o spor, protože se na nás nikdo neobrátil se stížností ani s žádostí. Jednalo se o jednostrannou mstivou politiku jistého „podnikatele“, kterého tu všichni znají jako majitele nevěstince a podobných podniků. Lidé spíše oceňují, že podnikatelům tohoto typu nejdeme na ruku. Provozování živností v historickém centru města je složité, protože historické jádro není přirozeným centrem města, lidé bydlí jinde a do centra jich mnoho nepřichází. V centru není a nemůže být dostatek parkovacích možností. Není tu místo. Přesto je řada podnikatelů, kterým se daří a kteří nenaříkají. Nám chybí na straně podnikatelů partner, který by je zastupoval, komunikoval s městem a přišel s konkrétním požadavkem nebo návrhem.

Na rozdíl od řady měst v okolí hlavního města, jež trápí proces suburbanizace, v Kutné Hoře je situace opačná a obyvatel zde spíše ubývá. Co se snažíte dělat pro zvrácení tohoto negativního trendu?

Snažíme se vytvořit atraktivní podmínky ve městě a udržet město čisté a krásné. Těmi atraktivními podmínkami myslím například nabídku kulturního a sportovního vyžití. Důležitá by byla nabídka zajímavých pracovních příležitostí, to však zatím nebylo v našich silách. Dalším důležitým faktorem jsou i možnosti bydlení a výstavby.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany?

Protože se blíží komunální volby, tak můj vzkaz je tímto poznamenán. Chtěl bych občany vyzvat k tomu, aby se řídili vlastním úsudkem a hodnocením situace i kvalit kandidátů a aby méně naslouchali nereálným populistickým slibům, politické propagandě, laciné a nekonkrétní kritice a mediálním kampaním.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

21:23 Juncker dostal v debatě „čočku“. „To není fér," protestoval Pospíšil

Volby do Evropského parlamentu jsou dveřmi a server TN.cz se rozhodl otevřít politickou arénu, ve kt…