Starosta Litovle: Prezident je chytrý muž, ale…

10.12.2014 16:11

Oproti minulým komunálním volbám proběhlo povolební vyjednávání v Litovli dle slov starosty rychleji, a to i přesto, že narůstá počet subjektů jdoucích do voleb a uzavřít soudržnou koalici je stále těžší. V rozhovoru, který poskytl Zdeněk Potužák (SNK) našim stránkám, se rozpovídal nejen o tom, o co se bude chtít v nadcházejících čtyřech letech zasadit a na co bude chtít navázat z předešlého volebního období. Prozradil nám také, proč bude město počátkem roku hospodařit v rozpočtovém provizoriu a jaký plánuje rozpočet pro příští rok. Řeč byla také o prezidentovi. A nejen o tom…

Starosta Litovle: Prezident je chytrý muž, ale…
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Litovle Ing. Zdeněk Potužák

Sdruž. nez. kand. Litovel, které jste vedl do voleb, získalo nejvíce hlasů a vám se tak úspěšně podařilo obhájit mandát. Jste tak spokojen s výsledky voleb? A především, co pro vás tento závazek znamená? Čeho byste chtěl v následujících čtyřech letech dosáhnout?

S výsledky hlasů pro naše sdružení jsem spokojen. Je nutné ale vidět, že narůstá počet subjektů jdoucích do voleb a tím se rozmělňují hlasy voličů a vítězové voleb mají stále těžší pozici uzavřít koalici, která bude mít společné priority a bude soudržná.

Závazkem je pro mě udržet vzájemnou dobrou spolupráci všech stran a sdružení v zastupitelstvu.

Zní to možná jednoduše, ale je to důležité. Pokud nebudou zastupitelé solidně pracovat pro rozvoj obce, budou se hádat, pak je to cesta nikam. Bohudíky v našem městě byla vždy spolupráce dobrá a je to kolem nás vidět na provedených investicích, údržbě, čistotě.

Starostou jste druhé volební období. Jestliže srovnáte průběh kampaně a povolebních vyjednávání, změnilo se něco nějak zásadně?

Průběh kampaně byl vcelku stejný, poprvé se ale objevily billboardy. Občané by měli dát víc na zkušenosti s danými představiteli stran a sdružení a ne na plakáty. Ale bohužel taková kampaň stále funguje.

Povolební vyjednávání bylo tentokrát rychlejší a koalice na ustavujícím zastupitelstvu ukázala soudržnost.

Litovel povede v příštím volebním období koalice ve složení SNK Litovel, SNK – občané a sportovci Litovelska, ANO, ODS a KDU-ČSL. Jaké jste si stanovili hlavní priority?

Byla podespána koaliční smlouva s těmito prioritami:

- zveřejňování smluv s objemem nad 100 tis. Kč

- procesní a personální audit městského úřadu

- podpora cestovního ruchu, cykloturistiky

- příprava přesměrování tranzitní dopravy mimo obydlené části města

- protipovodňová opatření

- podpora organizací působících v oblasti sportu, kultury, volného času dětí a mládeže, SDH

- budování chybějících sociálních služeb

- podpora osídlenosti obcí

Co je pro vás nyní prioritou číslo jedna? Jaký problém je třeba vyřešit, ale v uplynulém volebním období jste to již nestihl?

Pokud bych směl použít Ariadninu červenou niť, tak se táhne nyní léta snaha města mít protipovodňová opatření. V minulém volebním období se podařilo Povodí Moravy (PM) a městu dosáhnout územního rozhodnutí na nultou a první etapu. Nyní budeme projednávat smlouvu o spolupráci mezi Litovlí a PM na pokračování přípravy této akce. Našemu městu by připadl úkol zajistit získání pozemků od vlastníků. Je jich cca 200. PM by mělo zajistit stavební povolení a dotační prostředky. Bez protipovodňových opatření je omezen rozvoj města a některých obcí, plochy k výstavbě jsou omezené, nebo výstavba je drahá.

Byť jen částečně, ale přeci. Proč vlastně došlo k výměně koaličních partnerů?

V našem sdružení se členové vyjádřili k orientaci na změnu. Současně bylo nutné vytvořit koalici s dostatečnou početní silou k zajištění stability. To se se stávajícími partnery složit nedalo.

S koncem roku vás také čeká schvalování rozpočtu. Prozradíte nám, jaký bude? A jaké hlavní investice v příštím roce plánujete?

U nás schválíme rozpočtové provizorium, abychom měli více času na doladění rozpočtu. Schválení komplexního rozpočtu bude v únoru 2015.

Důvodem je přechod zahájených velkých investičních akcí z roku 2014 do roku následujícího.

Jedná se o:

-          dekontaminaci skládky Nasobůrky

-          kanalizaci v pěti obcích

-          rekonstrukci náměstí

-          přístavbu muzea a zřízení dpozitáře

Všechny akce jsou financovány s vysokým podílem dotace (85 – 90 %) a s podílem města. Velice citlivě musíme propočítat finanční toky, cash flow, abychom akce řádně dokončili a splnili dotační podmínky. Po propočítání těchto hlavních záměrů zvážím, které další akce budeme moci v roce 2015 ještě realizovat.

V jaké finanční kondici je vlastně město?

Město splácí úvěry z minulých let, kdy realizovalo stavbu kanalizace a stavbu nové školy a čerpá další úvěr na výše uvedené akce. Zadluženost je přiměřená příjmům a nepřekračuje kritérium stanovené MF ČR. Snažíme se zrychlit tempo obnovy a modernizace města a 11 obcí za pomocí dotací - a to se daří. Opět jsme se umístili na předním místě v soutěži Město pro byznys, nezaměstnanost je pod celostátním průměrem.

Netrpělivě čekáme na snížení poplatků za vynětí ZPF, které jsem inicioval a je projednáváno v Parlamentu. To uvolní prodej pozemků na naší průmyslové zóně, která leží u dálnice a  investoři  mají zájem zde stavět a dát lidem práci.

V posledních dnech plní přední stránky Miloš Zeman. Jak byste jej jako prezidenta hodnotil? Má vaši důvěru?

Pan prezident Miloš Zeman navštívil letos naše město. Při obědě se starosty i při kontaktu s občany na náměstí působil velmi příjemně a solidně. Ve velké politice jsou jeho výroky někdy nečekané a překvapivé. Je to chytrý muž, ve svých projevech by ale měl brát více ohledu na veřejné mínění a na  naši zem v mezinárodním kontextu.

Blíží se čas Vánoc. Prozradíte nám, jak trávíte svátky vy sám?

Vánoční svátky prožívám se svou rodinou, s vnoučaty. Navštívíme vánoční koncerty – moje žena zpívá v litovelské Kantice. Vydáme se za loštickým řezbářem Benešem, který má krásný pohyblivý betlém. Díváme se na pohádky, navštěvujeme přátele. Jíme dobrá jídla a pijeme dobrá vína.

Všichni lyžujeme, a tak prosím Ježíška, aby nadělil na horách pěknou zimu, abychom se vyvezli.

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany do nového roku?

Všem přeji pevné zdraví a štěstí, ať se daří v dobré práci a je čas i na legraci.

Máme hezkou zem, ale šilháme po exotice – horách a mořích. Vidíme, jak dříve rozvojové země bohatnou na naftě, kde byla poušť, stojí města. Staví se pohádkové ostrovy v moři…

Naše zem a lidé si zaslouží, aby se měli lépe. Lidé jsou pracovití, ale plody jejich práce jsou zneužívány, a proto jdeme kupředu pomalu.

Proto přeji naší zemi dobrou vládu, pořádek a lidem za jejich práci takovou odměnu, aby mohli žít lépe.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Kateřina Synková

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…