Starosta Náchoda Birke ustál hlasování o důvěře. Čeká prý ale, že mu dál půjdou po krku

14.03.2016 20:47

Poslanec Jan Birke (ČSSD), který je již šestým rokem starostou třetího největšího města Královéhradeckého kraje, ustál hlasování o důvěře. Sám o ni dnes požádal a dostal ji. Devatenáct zastupitelů ho v tajném hlasování podpořilo. Šest bylo proti.

Starosta Náchoda Birke ustál hlasování o důvěře. Čeká prý ale, že mu dál půjdou po krku
Foto: red
Popisek: Jan Birke, ČSSD
reklama

Birke požádal o důvěru poté, co minulý týden rezignoval na post místostarosty Náchoda Tomáš Šubert. Důvodem byla aféra s arzenem v běloveské kyselce Ida, kterou rozpoutal stejný počet zastupitelů, jež byli pro odvolání Birkeho z čela Náchoda. „Já mám odpovědnost jako statutár za toto město. Tímto je pro mě ta kauza skončená. Já si prostě vyhrnu rukávy a budu pracovat, abychom do budoucna zvládli těžké situace, které nás čekají. Podotýkám, že mít proti sobě přes dvacet let lidi, kteří nejsou schopni spolupracovat s městem tak, aby se město Náchod vrátilo zpátky mezi lázeňská města, není jednoduché. Já jsem připravený tomu čelit a mám na to tři roky, abych to zvládl,“ řekl po svém potvrzení v čele města Birke. Připomněl také, že za jeho éry byla v Náchodě investována jedna miliarda korun.

V čele opozice proti Birkemu jsou dlouhodobě zejména zastupitelé Aleš Cabicar (TOP 09) a Michal Kudrnáč (SZ). Ten již v  minulém týdnu v rozhovoru pro PL označil problémy s arzenem v kyselce Ida dokonce za možnou akutní otravu lidí, kteří si ji čepovali do podzimu loňského roku z již uzavřeného prameníku v Náchodě-Bělovsi.  Podle dalších zastupitelů, kupříkladu Soni Markové (KSČM) ovšem Kudrnáč používá dvojí metr. Na jedné straně mu jde o zdraví lidí, ale kritická situace s dopravou v Náchodě, kterému chybí obchvat, ho netrápí. „To je ta hnusná politika. Ano, zodpovědnost za prameník měl bývalý místostarosta Šubert. Ale Náchoďáci nejsou hloupí a vědí, co dalšího dobrého pro město udělal. Obávám se, že další útoky na starostu přijdou. Jsem rád, že má důvěru většiny. Jinak by v Náchodě vládli Cabicarové, a to by byla katastrofa,“ řekl PL zastupitel Náchoda Tomáš Magnusek.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Petrů

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…