Starosta Prahy 7: Skutky Nicholase Wintona pro mě vždy byly velkou inspirací

23.07.2015 11:07

O budoucnosti Paláce Stromovka či městské radnice, o revitalizaci památek na území městské části, ale i o řešení problémů nejen s nedostatkem míst v MŠ jsme hovořili s Janem Čižinským (PRAHA 7 SOBĚ). Podle policejních analýz patří Praha 7 mezi nejbezpečnější městské části v rámci centrální Prahy. Co stojí za tímto úspěchem? Vyjádřil se také k průběhu vyšetřování trestních oznámení, jež podali kvůli IT zakázkám z minulosti, a nepatrně v čase jsme se vrátili i ke smrti Nicholase Wintona. V jaké fázi je snaha o přejmenování Hlavního nádraží na jeho počest?

Starosta Prahy 7: Skutky Nicholase Wintona pro mě vždy byly velkou inspirací
Foto: archiv starosty
Popisek: Mgr. Jan Čižinský (PRAHA 7 SOBĚ)
reklama

Investor administrativního centra Galerie Stromovka v Praze 7, firma Lordship, trvá na schválené podobě projektu a poslední návrh radnice na výrazné úpravy považuje za nereálný. Co vy na to? Radnice má sice jako vlastník pozemků právo nájemní smlouvu firmě vypovědět, ta se ale již nechala slyšet, že by v tom případě po radnici požadovala náhradu za ušlý zisk. Jaké tak budou nyní vaše další kroky?

Nyní nás čeká další jednání v pátek 24. 7. Klíčovým požadavkem Prahy 7 zůstává to, aby investor respektoval uzavřenou nájemní smlouvu, od které se současný projekt výrazně odchyluje. Nedílnou součástí nájemní smlouvy je funkční náplň objektu, kde jsou kromě jiného uvedeny byty, radnice a pomník obětem holocaustu. Nic z toho v současném projektu není. Smlouvy musejí být dodržovány.

Praha 7 je prodloužením centra Prahy, a zejména v letních měsících narušuje život občanů Prahy 7 velké množství turistů. Jak se snažíte problém řešit?

Nedomnívám se, že by turisté představovali pro Prahu 7 problém. Podle mého názoru žijeme v jedné z nejatraktivnějších částí Prahy, kam byli odedávna lidé zvyklí chodit trávit svůj volný čas. Naším cílem je zajistit, aby se zde příjemně žilo i rekreovalo. Proto se snažíme důkladně pečovat o veřejná prostranství či pomáhat s obnovou místních památek. Již koncem minulého roku jsme se s Národním technickým muzeem pustili do záchrany Letenského kolotoče, který je nejstarším dochovaným podlahovým kolotočem v Evropě. Zahájili jsme veřejnou sbírku na opravu historických koní, do které se může veřejnost nadále zapojit přispěním na transparentní účet: 107-9304750207/0100. Uvítáme jakoukoli pomoc, každý z dvaceti koní bude totiž stát 160 tisíc korun.

Vysoká kriminalita charakterizuje centrum města stejně jako prostituce a drogoví dealeři. Co proti této kriminalitě dělá nebo hodlá dělat radnice?

Podle policejních analýz patří Praha 7 mezi nejbezpečnější městské části v rámci centrální Prahy. Téma bezpečnosti zůstává naší velkou prioritou a významnou součástí našeho programového prohlášení, které se snažíme maximálně naplňovat.

Chceme, aby obyvatelé znali „své“ strážníky. Usilujeme také o zvýšení dohledu nad rizikovými oblastmi Prahy 7, jako jsou okolí holešovického nádraží nebo podchody na Vltavské. Podporujeme programy prevence, výchovy a osvěty ve všech problematických oblastech, jako jsou drogy, rasismus, xenofobie či gambling. Zároveň podporujeme projekty mezikulturního dialogu a spolupráci s minoritami a cizinci. Zásadním tématem je také otázka bezdomovectví, kterou podle našeho názoru nelze řešit izolovaně pouze na úrovni městské části. Proto podporujeme vznik sítě celopražských asistenčních center pro lidi bez domova, jež by pomohly řešit konkrétní kritické situace i dlouhodobé problémy.

Jaká další témata jsou pro občany Prahy 7 citlivá?

Mezi témata, se kterými se na nás občané nejčastěji obracejí, patří čistota chodníků a místa v mateřských školách.

V oblasti čistoty zefektivňujeme úklid veřejných prostranství. Zavedli jsme pozici koordinátora úklidu, na kterého se občané mohou obracet. Černé skládky či dlouhodobější nepořádek mohou lidé hlásit také přes webovou aplikaci Lepší místo. Jejím prostřednictvím se k nám dostávají nejrůznější podněty související s čistotou a stavem veřejných míst, které se snažíme operativně řešit. Tímto způsobem se nám v poslední době kupříkladu podařilo odstranit velkou černou skládku v blízkosti železniční zastávky Praha-Holešovice. Další z cest nastavení efektivního úklidu je také postupná obměna starých a poruchových úklidových strojů za levnější, úspornější a spolehlivější typy. Naše správní firma Sedmá ubytovací pořídila v letošním roce nové zametací stroje pro dolní Holešovice, hrazené z dotace EU, a čtyřkolku, která působí během denních úklidových prací na Letné. Letos v dubnu jsme také uspořádali dobrovolnický úklid vytipovaných zanedbaných lokalit. Zúčastnilo se ho na 70 dobrovolníků z Prahy 7, kteří sesbírali přes 150 pytlů nejrůznějšího odpadu.

Jednu ze stěžejních priorit městské části v současné době představuje také rozšíření míst ve školkách. Během letošních zápisů nebylo přijato 254 dětí narozených před datem 1. 1. 2013. V průběhu letošního roku se nám podařilo zřídit dvě nové přípravné třídy v základních školách a připravili jsme také soubor opatření, která nám umožní otevřít další třídy mateřských škol. Celkem plánujeme rozšířit místa ve školkách pro 244 dětí, což znamená, že téměř všechny děti z Prahy 7 umístíme do obecních mateřských škol. Hlavní úskalí v současné době spočívá v otázce, kdy se nám podaří velmi časově a organizačně náročné projekty dotáhnout do konc, a kdy tedy budeme moci děti do nových tříd reálně přijímat. Děláme maximum pro to, aby to mohlo být co nejdříve.  

 

Jak se stavíte k návrhu primátorky vystavět na místo bývalého Stalinova pomníku vedle metronomu novou budovu Národní galerie?

Tuto úvahu jsem dosud zachytil pouze v médiích. Obdobný záměr nám ze strany hlavního města prezentován nebyl.

Jak to vypadá se záměrem radnice odkoupit zchátralý Trojský pivovar? A kde chcete vzít na investici finance?

Zde jde o omyl. Praha 7 odkoupení Trojského pivovaru neplánuje, ani jsme takovou variantu nezvažovali.

Před nedávnem jste podali pět trestních oznámení kvůli IT zakázkám z minulosti. Prozradíte nám, v jaké fázi je vyšetřování?

Mohu potvrdit, že MČ Praha 7 v souvislosti s ukončenými smluvními vztahy podala pět trestních oznámení. Další postup je plně v kompetenci orgánů činných v trestním řízení a z pozice městské části k tomu v současné době další vyjádření nelze poskytnout.

Byť jste zrušili celkem 19 smluv, existuje nějaký závazek, který jste již vypovědět nemohli a bude mít negativní dopad na hospodaření radnice?

Po nástupu do funkce jsme ihned začali detailně prověřovat veškerá platná smluvní ujednání, všechny faktury, které úřad proplácel, a veškeré realizované nákupy. V případě, že jsme narazili na smluvní vztah, který byl v rozporu se zákonem nebo byl pro městskou část nevýhodný, ihned jsme jej ukončili.

Proslavil jste se především jako bojovník proti stavbě předražené radnice na Praze 7. Nyní je však řešení problému na vašich bedrech. Vy sám preferujete novou radnici v budoucím centru Prahy 7, které má vzniknout u nádraží Bubny. Podařilo se vám za tím účelem vyjednat s Ministrem financí prodloužení nájemní smlouvy současné budovy? A máte eventuálně připraven i nějaký záložní plán?

Městské části se počátkem letošního roku podařil zásadní průlom. Po dlouhých jednáních jsme s Generálním finančním ředitelstvím dohodli prodloužení nájmu do konce roku 2019. Dokázali jsme se tak zbavit tlaku, který vyplýval z konce nájemní smlouvy k 31. 12. 2015. Museli jsme sice uvolnit část využívaných prostor, ale současně nyní ušetříme 1,5 milionu korun ročně na nájemném. Prodloužení nájmu nám dává potřebný čas pro naplánování umístění nové radnice na základě výstupů z referenda.

Po smrti Nicholase Wintona jste přišel s myšlenkou přejmenovat na jeho počet hlavní nádraží. S jakou zpětnou vazbou jste se setkal nejen z řad politiků, ale i občanů? A vyjádřila se již i Wintonova rodina, kterou jste v této souvislosti oslovil?

Život a skutky Nicholase Wintona pro mě vždy byly velkou inspirací. Má rodina se přátelila s paní Helenou Faltysovou, která byla nejmladším Wintonovým dítětem. Tomuto tématu jsem se dlouhodobě věnoval i jako učitel dějepisu. Hlavní nádraží je termín, který byl použit za okupace a je používán dodnes, téměř výlučně bez obnoveného dodatku z devadesátých let o prezidentu Wilsonovi. Proto jsem si dovolil navrhnout pojmenování nádraží po Nicholasi Wintonovi. Nechtěl bych, aby se na Nicholase Wintona zapomnělo jako na našeho Přemysla Pittera, který byl podobně inspirativním člověkem. Reakce politiků, mých přátel ani občanů však nejsou jednoznačné. Vyjádření rodiny sira Wintona zatím ještě nemám. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Kateřina Synková
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

19:05 Profil Karla Gotta ožil! K českému národu míří tento silný vzkaz. A dojemné FOTO

Ivana Gottová, manželka legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), napsala na sociální síť poděkování v…