Starosta města Slaný: V podobě současného vedení ODS má strana slibný potenciál

08.06.2014 10:14 | Zprávy

Martin Hrabánek do ODS vstoupil teprve letos v lednu, v době, kdy stranu opustila řada vlivných členů, včetně Jiřího Pospíšila. Podle jeho názoru je to pro budoucnost strany dobré řešení. I v čele radnice je nováčkem, teprve od letošního dubna. Co vnímá jako svůj největší úkol? A jaké jsou jeho plány do budoucna? Řeč byla i o pokutě, kterou město získalo od ÚOHS či o problémech s nepřizpůsobivými, jež se nevyhnuly ani Slanému.

Starosta města Slaný: V podobě současného vedení ODS má strana slibný potenciál
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Starostou jste se stal teprve nedávno, a to i přesto, že se dlouho uvažovalo o tom, že po úmrtí starosty Ivo Rubíka, loni na podzim, zůstane město bez starosty. Proč především ODS, která volby v roce 2010 vyhrála, o starostu stála? Bylo to skutečně nutné?

K odpovědi na otázky je třeba vše zrekapitulovat tak, jak šel čas. O volbě starosty se uvažovalo již v prosinci loňského roku. Tehdy ODS požádala své koaliční partnery o odklad těchto jednání z důvodů piety po ztrátě svého dlouholetého předsedy. Shodli jsme se, že se k tématu vrátíme později. Nejprve bylo třeba vyřešit vnitrostranickou situaci a poté i vše řádně projednat v koalici.

ODS v průběhu volebního období nejprve přepustila post 1. místostarosty a následně i neusilovala o dovolení dalšího člena do vedení města. Ale právě vzhledem k výsledkům voleb je poměrně logické, že v čele města má být člen ODS.

Obecně si myslím, že v čele města má stát starosta. Tak o tom hovoří i zákon o obcích. Starosta zastupuje obec navenek, je statutárním orgánem obce. Místostarosta pouze zastupuje starostu v době jeho nepřítomnosti nebo v době, kdy funkci nevykonává (např. dovolená, pracovní neschopnost). V některých případech je jeho zástup přinejmenším sporný a zákon na tyto situace nepamatuje. Ještě nejasnější je stav v případě absence místostarosty pověřeného zastupováním starosty města. Neexistence starosty města je proto nepříjemná nejen vůči občanům města, ale především při jednáních s dalšími institucemi. Je třeba neustále vysvětlovat a dokladovat, že město nemá starostu a z jakého důvodu. Z mého pohledu je to místy až neetické. Situace, kterou ve Slaném prožíváme, není úplně výjimečná. V poslední době „dovolba“ starosty probíhala v řadě jiných měst. Neznám žádnou instituci, která by takto vzniklou situaci neřešila. Proto dle mého názoru není důvod, aby Slaný nemělo pokračovat do konce volebního období s plnohodnotným starostou města.

Co vnímáte jako svůj největší úkol? Co je vaším cílem do voleb?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …