Starostové a nezávislí chtějí pro uprchlíky jen dočasný azyl, dokud nepomine nebezpečí

20. 11. 2015 17:37

Uprchlíci by měli být vraceni z Evropy do zemí původu poté, co v nich pomine nebezpečí. Výjimku by měli mít běženci, kteří budou sami usilovat o integraci do nové společnosti. Evropská unie by měla také vytvořit vlastní bezpečnostní sbor k ochraně vnější schengenské hranice, navrhuje v souvislosti s nynější migrační krizí hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Teze představil novinářům při dnešní konferenci STAN Bezpečné a živé regiony místopředseda hnutí a europoslanec Stanislav Polčák.

Starostové a nezávislí chtějí pro uprchlíky jen dočasný azyl, dokud nepomine nebezpečí
Foto: Daniela Černá
Popisek: Stanislav Polčák

Hnutí uvádí, že je nutné pomáhat lidem, kteří pomoc skutečně potřebují a jsou ohroženi na životech. Na azyl ale nesmějí mít právo a z mezinárodní právní ochrany musí být vyloučeni lidé, kteří neprokážou totožnost a místní původ nebo nespolupracují v azylovém řízení, stojí v dokumentu s názvem Deset bodů pro bezpečnější Evropu.

Lidé, kteří nesplní podmínky pro přiznání azylu, by měli být podle STAN ihned vyhoštěni. Dále je podle hnutí nutné omezit právo na slučování rodin jen na přímou příbuzenskou linii.

Starostové a nezávislí také odmítli zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování migrantů mezi jednotlivé členské země, s jehož návrhem by měla přijít Evropská komise podle Polčáka patrně na jaře. Označil jej za nereálný. Členské země by měly být podle STAN v této věci solidární na dobrovolném základu.

„Věříme, že většina krajských a místních samospráv je schopna se vyrovnat s příchodem omezeného počtu uprchlíků,“ stojí v dokumentu, v němž se STAN ohledně běženců staví proti vyvolávání strachu a nenávisti. Hnutí ale volá po užší spolupráci státu s jednotlivými samosprávami.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

12:31 My tu řešíme dědičné hříchy z časů Nečase a Kalouska... Udženija z ODS se posmívala tak dlouho, až se Válková neudržela

V nedělí Partii televize Prima proti sobě zasedli vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková…