„Musíme motivovat obce, aby stavěly. Když se obec rozhodne postavit 50 bytů, stát na 20 procent z nich, které budou sociálními byty, poskytne nevratnou dotaci ve výši 100 procent,“ řekl předseda vlády. Podle něj s tím počítá projekt Výstavba o dostupném bydlení, který připravila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).
Projekt byl podle ministryně připraven po dohodě se starosty, bude mít formu nařízení vlády, využity na něj budou i evropské peníze. Projekt vycházel z dosavadních žádostí obcí o dotace, které dohromady chtějí 2,2 miliardy korun ročně. Předseda SMO František Lukl potvrdil, že mezi starosty je o projekt zájem. Ocenil by také podporu vlády pro zajištění venkovských lékařů nebo financování poštovních služeb, pokud přejdou na obce.
Babiš slíbil také změny stavebního zákona, které by zkrátily lhůtu pro výstavbu bytu v Praze z deseti let na jeden rok. Premiér připomněl rovněž potřebu výstavby dopravní infrastruktury, přičemž na investice by měly být využity evropské dotace. Vyslovil se i pro větší kompetence samosprávy, vláda by podle premiéra například neměla rozhodovat o platech místních politiků, což nyní stanovuje svým nařízením.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku
Centrum pravidel a procesů ParlamentníListy.cz
Napadnete EET zase u ústavního soudu?
Sám říkáte, že je EET protiústavní. A druhá věc, máte v plánu její opětovné zrušení, když budete ve vládě?
Další články z rubriky
15:21 Merz, Macron, Starmer, ale i Trump. Pro všechny je Ukrajina jenom hra, soudí profesor Sachs
Donald Trump je ze strany evropských komentátorů často kritizován za svůj přístup k Ukrajině. Ovšem …
- 10:03 Výbuch vzteku kvůli Pauknerovi. „Ti, co se s ním setkali…“
- 4:44 Spojilo to i Rajchla s Lipavským. Trumpův boj s krajní levicí míří do Evropy
- 17:20 Babiš na to má právo. Ševčík odmítl nářky prezidenta
- 16:00 Cigarety jako heroin? Nelze to brát na lehkou váhu, varuje Vobořil
- 9:11 Pijavice, šmejdi. Havel by zvracel. Tak tvrdá slova o Pavlovi ještě nezazněla


