Stát nemá stavět byty, ale uvolnit byrokracii. Pavel Sehnal k bydlení

14.09.2021 20:43

Návrhy levicových či středově-levicových stran typu sociální demokracie, ale též Pirátů a Starostů, že má stát začít podnikat, jsou podle šéfa Aliance pro budoucnost Pavla Sehnala zcela mimo racionální rámec. “Pokud stát říká, že bude stavět či kupovat byty, není to nic jiného než podnikání ze strany státu,” uvádí.

Stát nemá stavět byty, ale uvolnit byrokracii. Pavel Sehnal k bydlení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Sehnal

“Nevidím důvod, proč by na sekundárním trhu, kde se byty prodávají, je měl stát nakoupit levněji než občan. To si rozhodně nemyslím. Státní aparát by si na to naopak nabalil další náklady. Tohle není způsob, jak občanům pomoci,” má jasno Sehnal.

Anketa

Jste pro zákaz prodeje aut se spalovacími motory v roce 2025, jak chce EU?

1%
hlasovalo: 13650 lidí

Občanům by prý pomohlo, kdyby trh s byty byl volný a svobodný, odbyrokratizovaný. “Napomohlo tomu částečně i zrušení daně z převodu nemovitostí, což trhu ulevilo,” připomíná politik.

“V této problematice je třeba vnímat rozdíl mezi primárním a sekundárním trhem. Primární trh jsou novostavby či rekonstrukce, kdy developer postaví či opraví byt a dá ho na trh. Sekundární trh je, když jeden občan prodává druhému svůj byt či podíl v družstvu,” vysvětluje.

Ve věci primárního trhu státu podle předsedy Aliance pro budoucnost nepřísluší funkce, aby byl developerem. “Stát má vykonávat funkce, které jsou nezbytné a má v nich nezastupitelnou roli, tedy obrana, bezpečnost, spravedlnost či doprava apod. Co se týče bytové výstavby, úlohou státu je vytvořit dobré a rovnoprávné podmínky pro všechny v soukromém sektoru působící firmy, aby mohly své produkty na trhu prodávat. Stát tomu dnes brání obrovským množstvím byrokracie, což je věc překonatelná. Nepřekonatelná je nefunkčnost rozhodovacích procesů. V Praze trvá stavební řízení 10 let mezi okamžikem, kdy developer nakoupí stavební pozemek a dá na trh první byty. Z toho sedm let je prokazatelně pochybení a nečinnost státu,” popisuje současnou praxi.

“Stavební úřady jsou veskrze naplněny kvalifikovanými odborníky, kteří své věci rozumí a na jejich straně zdržení není. Zdržení bývá zpravidla o patro nebo několik pater výš - na straně zastupitelstva, starosty či různých poradních komisí a výborů, které si radnice najmenovaly. Tam mnohdy čekáte na rozhodnutí ne 30 a 60 dnů, jak ukládá správní řád, ale třeba i tři roky. Tady je nutné legislativu změnit. Jestli je lhůta 30 dnů příliš krátká, pojďme je prodloužit třeba na tři měsíce,” navrhuje Sehnal.

Stejně tak je prý třeba stanovit tvrdé sankce pro stát a samosprávy, pokud tříměsíční lhůtu nedodrží. “Budou muset developera či jiného žadatele odškodnit a jestliže to nebude schváleno ani do šesti měsíců, bude se žádost pokládat za schválenou. Tím se trh s primárními byty zásadním způsobem zrychlí. Vysoká cena a nedostatek bytů je dán právě tou relativní vzácností, protože všechno trvá dlouho. Aliance pro budoucnost jasně trvá na urychlení těchto procesů a staví se proti tomu, aby se stát pokoušel vstupovat na trh a podnikat,” konstatuje Pavel Sehnal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…