Stát ukončil projekt IZIP, nechal v něm dvě miliardy

10.05.2012 19:56 | Zprávy
autor: jno, čtk

Internetový projekt zdravotních knížek IZIP bude do prázdnin ukončen, ve čtvrtek se na tom dohodli ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a premiér Petr Nečas (ODS). Bude ukončen i přesto, že do něj Všeobecná zdravotní pojišťovna za deset let vložila téměř dvě miliardy korun.

Stát ukončil projekt IZIP, nechal v něm dvě miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Leoš Heger

Heger po jednání s Nečasem řekl, že je s výsledkem spokojen. „Shodli jsme se, že ze všech změn, které mohou v budoucnu ve VZP nastat, je vypořádání se s projektem IZIP na prvním místě,“ uvedl ministr. VZP bere dohodu na vědomí a nebude ji zatím komentovat, řekl ČTK její mluvčí Jiří Rod.

 Ministra mrzí, že projekt, do kterého byly před deseti lety vkládány velké naděje a který stál české daňové poplatníky 1,8 miliardy korun, končí neúspěchem. „I tak ale věřím, že budoucnost patří elektronizaci zdravotnictví, která ale musí být provedena účelně, hospodárně a ve prospěch pacientů i systému všeobecného zdravotního pojištění,“ dodal Heger.

Je to špatné rozhodnutí, tvrdí zakladatelé

Systém elektronických zdravotních knížek (EZK) společnosti IZIP měl umožnit sdílení informací o léčení pacientů mezi lékaři a usnadnit komunikaci pacienta s lékařem. Projekt podporuje VZP a knížku si tak mohou zřídit zdarma jen její pojištěnci. Terčem kritiky se v minulosti stala hlavně cena projektu a jeho financování. Podle kritiků je projekt nefunkční, protože lékaři EZK nevyužívají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…