Státní zemědělskou půdu budou smět koupit jen občané unie

13. 7. 2011 22:47

Podle novely bude smět stát prodat zemědělskou půdu pouze občanům členských států Evropské unie nebo zemí Evropského hospodářského prostoru. Tato norma souvisí s novelou devizového zákona, která zrušila omezení nákupu půdy pro cizince.

Státní zemědělskou půdu budou smět koupit jen občané unie
Novelu devizového zákona podepsal již v červnu prezident Václav Klaus. Zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům si Česko vyjednalo před sedmi lety při vstupu do EU, nyní ale tato výjimka přestala platit. Státní půdu budou ale moci nakupovat jen občané unie.

"Návrh zákona bude napříště umožňovat nákup státní zemědělské půdy občanům členských států EU nebo státním občanům zemí, které jsou smluvní stranou dohody o Evropském hospodářském prostoru, anebo státním občanům Švýcarské konfederace," stojí v prohlášení ministerstva zemědělství, jež novelu připravilo.

Novela má dále zabezpečit prodej pozemků farmářům, kteří na nich už hospodaří. Plocha pole ale bude muset činit minimálně deset hektarů a zemědělci na nich budou hospodařit alespoň tři roky. "Cílem návrhu je také sjednotit podmínky pro převody zemědělských pozemků na zemědělské podnikatele a zamezit přednostnímu nabývání pozemků osobami, které neprovozují zemědělskou výrobu," tvrdí dál ministerstvo.

Ministerstvo financí mělo výhrady

K návrhu novely mělo připomínky ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem. Podle něj platí zákaz omezení pohybu kapitálu a plateb mezi státy EU a třetími zeměmi. Na to ale ministerstvo zemědělství oponovalo, že v takovém případě se nejedná o volný pohyb kapitálu, ale o odlišný režim prodeje státní půdy.

Čtěte více:

Ministr Fuksa: Dál spolupracujeme s Transparency International

Nečas: Fuksa umí šetřit, proto je ministrem zemědělství

Fuksa: Ministerstvo zemědělství loni rozdělilo téměř 42 miliard

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

19:54 Teď vás naštvu! Babiš utřel Jiřího Mádla a Milion chvilek

Premiér Andrej Babiš (ANO) přišel s pravidelnou nedělní zprávou „Čau lidi“ na svém facebookovém prof…