Stavět to našincům před oči! Petr Pithart doporučuje převychovat národ

04.01.2020 12:09

Právník, historik a někdejší český premiér Petr Pithart promluvil v rozhovoru pro Seznam o tom, jak nacionalismus ničí nás i Evropu. Reaguje tak kromě jiného i na žebříček „100 nejznámějších rodáků z Česka“, který sestavila redakce a u nichž spatřuje souvislost s kmenovým pojetím národa.

Stavět to našincům před oči! Petr Pithart doporučuje převychovat národ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Pithart
reklama

Svět nás podle Pitharta vnímá jako jiné národy, ale neví, že máme naše osobitá kritéria. „Naše kritérium je primárně jazykové, důsledek romantického, herderovského pojetí národa, což se rovná odmítnutí či vyhasnutí zemského, barokního vlastenectví. My nemáme – ani nepotřebujeme – v německém světě samozřejmou dvojici adjektiv böhmisch/tschechisch,“ vysvětluje historik.

Na otázku, zda bychom mohli získat něco tím, pokud bychom dodatečně přijali německé a židovské etnikum za nedílnou součást naší historie, odvětil, že takovéto přijetí se nedá usnést, ani zavést. „Na to se musí leda postupně navyknout. A stavět to našincům před oči!“ říká.

„Je třeba pěstovat vlastenectví, patriotismus a odhalovat, diskreditovat nacionalismus. Nacionalismus nás ničil a ničí, a nejen nás, i Evropu,“ zdůrazňuje Pithart, s tím, že patriot je hrdý na své rodáky, což neznamená na své příbuzné po krvi.

Vidí nepřímou, ale silnou souvislost tohoto úzkého, kmenového pojetí národa s výkřiky sociálnědemokratických politiků: „Ani jednoho!“ Jsme v tom úplně sami v Evropě. Na svět za věncem hor anebo také ze dna lavoru se díváme s nedůvěrou, s obavami… Ale to se snad už netýká mladších generací.

FOTO: Seznamzprávy.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…