Stávková pohotovost. Školské odbory chtějí zvýšit platy

05.09.2017 12:15

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Chtějí zvýšit platy o slíbených 15 procent. Stávku zvažují i další odborové svazy z veřejné sféry.

Stávková pohotovost. Školské odbory chtějí zvýšit platy
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná třída, ilustrační foto

Školské odbory požadují zvýšení platů učitelů v regionálním školství o 15 procent a nepedagogických pracovníků o 10 procent, a to od letošního listopadu, jinak se podle nich nepodaří naplnit slib vlády o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, která činila v letošním prvním čtvrtletí 27.889 Kč. Celkem chtějí odbory a akademici přidat v příštím roce 17,5 miliardy korun. Vysoké školy usilují o růst platů svých učitelů o 15 procent, peníze na stipendia doktorandů a na podporu žádaných studijních oborů.

Ministerstvo školství požadavky pedagogů podporuje. Bez posílení rozpočtu podle něj nebude možné řešit problémy ve školství. „Je to nezbytné pro kvalitu českého vzdělávacího systému, udržení kvalitních učitelů ve školách a motivaci těch, kteří se rozhodují, zda se vůbec učiteli stát. Potřebují to děti, studenti a samotní učitelé,“ vzkázal na Facebooku ministr Stanislav Štech.

Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) požadavky převyšují to, co má připraveno na růst platů v celém veřejném sektoru. Připustil, že pokud vláda bude souhlasit, může stoupnout plánovaný deficit. V kapitole ministerstva školství navrhuje nyní Pilný 168 miliard korun, tedy méně než před prázdninami.

V regionálním školství pracuje asi 151.000 učitelů. Polovina pedagogů na prvním stupni základních škol měla pod 29.671 korun, medián jejich kolegů na druhém stupni a středních školách byl jen o 11 korun vyšší. Medián učitelů na vysoké škole byl loni 37.407 korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bílá většina dopadne zle. Čelíme zlu! sdělil k migraci český umělec. Došlo i na Zemana a český národ

15:11 Bílá většina dopadne zle. Čelíme zlu! sdělil k migraci český umělec. Došlo i na Zemana a český národ

Hudebník a filmař Vladimír Merta se na serveru Info.cz vyjadřoval k dnešnímu světu. Babiš prý není ž…