Štefan Füle předložil Daniele Drtinové svůj plán na záchranu světa: Studoval jsem v Moskvě, pracoval na Západě, tak mezi nimi postavím most

24.02.2017 20:31 | Zprávy

Kandidát na generálního tajemníka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Štefan Füle vystoupil v internetové televizi DVTV.cz, kde ho zpovídala Daniela Drtinová. Popsal pět základních hrozeb, se kterými se dnes musí Evropa vypořádat. Jednou z těchto hrozeb je prý z určitého úhlu pohledu i Rusko. Ruská federace je však také partnerem, s nimž podle Füleho musíme hovořit.

Štefan Füle předložil Daniele Drtinové svůj plán na záchranu světa: Studoval jsem v Moskvě, pracoval na Západě, tak mezi nimi postavím most
Foto: Petr Kupka
Popisek: Bývalý eurokomisař Štefan Füle na přednášce se studenty Ekonomické fakulty VŠB - TU Ostrava

Füle věří, že při kandidatuře na tuto funkci má šanci uspět, protože studoval v Rusku, ale pracoval na Západě. „Budu vnímán jako ten, který dokáže rozumět oběma stranám a umí mezi nimi stavět mosty,“ konstatoval host hned na úvod.

OBSE toho podle Füleho musí dokázat ještě hodně, protože na území Evropy nám doutná či přímo hoří nejeden konflikt, který je třeba uhasit. „A co ohrožuje Evropu nejvíc?“ ptala se Drtinová.

„Myslím, že to jsou nevyřešené konflikty, kterých je pořád ještě v Evropě hodně. Je to porušování mezinárodního práva, myslím, že to je radikalizace a terorismus a myslím si, že to je i nedůvěra mezi jednotlivými členy OBSE a myslím, že to je také nedůvěra k institucím, jako je třeba OBSE,“ nastínil svůj pohled Füle.

Celý rozhovor naleznete ZDE

Drtinová chtěla vědět, která země porušuje mezinárodní právo podle Füleho a on se zpočátku zdráhal vyslovit jméno Ruské federace. Jako generální tajemník by se nestavěl na tu či onu stranu. Stavěl by se na stranu mezinárodních dohod a principů, které se členové OBSE zavázali ctít.

Nakonec to však vyslovil. Mezinárodní právo podle jeho názoru porušilo Rusko jako účastnická země OBSE. „Já si myslím, že největší hrozbou je Rusko a neschopnost takovému porušení mezinárodního práva zabránit,“ řekl Füle.

To ovšem nic nemění na to, že v OBSE je Rusko vnímáno jako partner. „Jakákoli ostrakizace na této půdě povede k izolaci Ruska a k tomu, že ztratíme možnosti, jak ovlivňovat jeden druhého,“ upozornil host.  

Toto určitě není dobrá zpráva...

Dnes velký kus práce, který organizace odvádí, tkví v monitorování situace na Ukrajině. Tamní válka má podle něj řešení. „Toto řešení se jmenuje Minská dohoda. Vedle toho nesmíme zapomínat ani na Podněstří, Gruzii nebo Náhorní Karabach,“ doplnil  Füle.

Velký strach má z toho ,že se dnes na jaderné zbraně nehledí s takovým respektem, jakému se těšily ve století dvacátém. Tehdy vojenští plánovači věřili, že jaderná válka se nedá vyhrát. Dnes se Fülemu zdá, že někteří vojenští plánovači počítají s tím, že by mohli jadernou zbraň v omezené míře využít a válku i tak vyhrát. „A to určitě není dobrá zpráva,“ varoval host.

Svou roli ve válce hrají už i kybernetické útoky a i ty jsou dost nebezpečné, protože stírají rozdíl mezi válkou a nějakým bezpečnostním nedopatřením.

Nakonec došlo i na uprchlickou krizi

Füle v závěru zmínil také uprchlickou krizi. Považuje ji za závažný problém, který musíme vyřešit. Ale jak?

„Já myslím, že to řešení je sednout si za stůl a přijmout řešení, které bude přijatelné pro všechny, a zabránit tomu, aby zrovna v této citlivé oblasti to byla řešení, která jsou přijímána většinou na úkor menšiny. ... Myslím, že pořád jsme v procesu vyjednávání a já ještě pořád vidím naději, že se nakonec domluvíme ke spokojenosti všech.“

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

11:50 Krach Ukrajiny. Má už jen pár týdnů

Vedle válečných obtíží čelí Ukrajina decimovaná ruskou armádou i obtížím ekonomickým. Bez pomoci záp…