Stín Miroslava Pelty poznamenal návštěvu Zemana v Číně. Jak?

16.05.2017 10:11

REPORTÁŽ Druhá světová válka začala už v prosinci 1937 v čínském Nanginku. V památníku obětí zdejšího masakru to řekl prezident Miloš Zeman poté, co s první dámou uctil památku až 300 tisíc obětí.

Stín Miroslava Pelty poznamenal návštěvu Zemana v Číně. Jak?
Foto: Hanka Brožková KPR
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman a prezident ČLR Si Ťin-pching

Český prezident Miloš Zeman je teprve druhý státní v historii, který zavítal do památníku Nankigského masakru a uctil zhruba 300 tisíc obětí japonských fašistů z druhé světové války.

"Přijel jsem ze stejného důvodu, jako jsem se před dvěma lety zúčastnil vojenské přehlídky k ukončení druhé světové války. A řekl jsem panu stranickému tajemníkovi, že druhá světová válka začala právě tady (v Nankingu, pozn. red.) v roce 1937 obrovskou vraždou 300 tisíc lidí a pokládám za svoji samozřejmou povinnost se těmto obětem poklonit," uvedl v památníku prezident Zeman.

V reakci na otázku čínské televize CCTV se vrátil ke svému vystoupení na summitu v Pekingu. "Nová hedvábná stezka jako celek je největší infrastrukturní projekt moderních dějin. Řekl jsem ve svém projevu, že oceňuji politickou odvahu prezidenta Si, protože jen málokterý politik má odvahu podpořit velmi dlouhodobý projekt," řekl.

"Co se týká Česka, jsme připraveni se na tomto projektu podílet a velmi bych uvítal, kdyby jedna z větví hedvábné stezky vedla přes Českou republiku," konstatoval prezident.

Z památníku masakru se Miloš Zeman přesunul do sídla firmy Suning, což je čínský gigant obchodující na internetu s elektronikou a dalším spotřebním zbožím. Suning také vlastní italský fotbalový klub Inter Milán.

Prezident Zeman ve společnosti otvírá český pavilon. Obchod totiž do své nabídky nově zařadí české produkty jako pivo, víno, dětskou výživu a outdoorové oblečení.

Před odjezdem z Nankingu se prezident setká s mladými čínskými fotbalisty a vedením fotbalového svazu. Právě kvůli tomuto bodu byl původně do delegace zařazen šéf české fotbalové asociace Miroslav Pelta. Ten je ovšem už týden ve vazbě. Policie ho zatkla spolu s náměstkyní ministryně školství a vlivným politikem ČSSD Karlem Březinou v kauze rozdělování dotací do sportu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Vlastenecká třída! Hrušínský a TOPka se zamračí: SPD udeřila

7:21 VIDEO Vlastenecká třída! Hrušínský a TOPka se zamračí: SPD udeřila

Jak jsme vás již informovali, Starostové a nezávislí spolu s TOP 09 se rozhodli pro svůj volební spo…