Stop euru a zelenému šílenství. Modrý Zahradil vyhlásil priority do eurovoleb

25.02.2014 20:31

Lídr občanských demokratů pro květnové volby do Evropského parlamentu prohlašuje, že zcela zásadní bod pro ODS představuje vyvázání z povinnosti přijmout euro. Chce také EU donutit k šetření a to ve výši až 320 milionů eur ročně, třeba i přes odpor Německa a Francie. Stranou jeho pozornosti nezůstává ani ekologická politika. Brusel prý trpí „zeleným šílenstvím“.

Stop euru a zelenému šílenství. Modrý Zahradil vyhlásil priority do eurovoleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Zahradil (ODS)
reklama

„Pro nás je klíčovým tématem euro, nepřistoupení České republiky k euru. Vzhledem k tomu, že vláda vyhlásila, že bude podnikat nevratné kroky, aby se Česká republika sblížila s eurozónou, my se proti tomu velmi razantně postavíme. Budeme vládu žádat, aby se pokusila o sjednání trvalé výjimky z povinnosti přijmout euro a budeme trvalou výjimku podmiňovat výsledky referenda, které by se k tomu mělo uspořádat. My nejsme žádní příznivci referenda, to je o nás známo, ale v případě vstupu nebo nevstupu do eurozóny je pro nás referendum zcela na místě,“ zdůrazňuje lídr kandidátky ODS v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Ing. Jan Zahradil

  • ODS
  • Řekněme NE evropské federaci!
  • europoslanec

Konec „zelenému šílenství“

Hodlá také EU nutit k úsporám. ODS i evropští reformisté jako celek prý rok co rok předkládají pozměňovací návrhy k zeštíhlení rozpočtu, ale jejich návrhy jsou prý systematicky odmítány, jak socialisty, tak evropskými lidovci. Prý by se dalo ušetřit až 320 milionů eur za rok, a to především tím, že by skončilo stěhování poslanců z Bruselu do Štrasburku a zpět. Podle Zahradila jde o nesmyslný počin, od něhož je třeba upustit, a to i přes odpor Německa a Francie.

Stranou jeho pozornosti nezůstává ani ekologie. Zahradil má za to, že EU trpí zeleným šílenstvím, které se projevuje vyhlašováním závazků ke snížení emisí k určitému datu. Tuto praxi je třeba okamžitě zastavit, protože právě ona vede ke zdražování energie dopadající na občany.

Co ODS považuje za úspěch?

Není tajemstvím, že v předčasných parlamentních volbách utrpěla ODS drtivou porážku, když se ani na dohled nepřiblížila k 10 procentům hlasů od voličů. Jaký výsledek by ale strana považovala za uspokojující v eurovolbách? Do kampaně hodlá strana vložit něco mezi 10 až dvaceti miliony korun a úspěchem by podle Zahradila bylo, kdyby ODS dosáhla výsledku srovnatelného s ČSSD či TOP 09. Konkrétní počet křesel, které by občanští demokraté chtěli obsadit v Evropském parlamentu, však z jeho úst nezazněl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

7:50 Zlé: „Smrt Zemana.“ Řeči, kterými končí i pieta za covid

Včerejší akce na Pražském hradě se stala terčem kritiky. Vadily zejména plastové kelímky, ve kterých…