Stoprocentní rasismus v ČT, úroveň fízla, častuška... Další píseň o uprchlících sklízí "ovoce"

14.09.2015 17:31

„Přijdu domů, ani jsem se nepřevlík, za barákem, u bazénu, uprchlík.“ To je dvojverší, ze kterého vychází v pořadí již druhá písnička na téma uprchlické krize. Její autor, písničkář Slávek Janoušek, píseň, jejíž refrén zní „Tutti frutti ramadán“, poprvé zahrál v pátečním Dobrém ránu na České televizi.

Stoprocentní rasismus v ČT, úroveň fízla, častuška... Další píseň o uprchlících sklízí "ovoce"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto
reklama

Písnička pojednává o tom, jak se člověk vrátí z práce a najde doma na zahradě uprchlíka, jak mu „ožírá ve skleníku papriky, tutti frutti ham ham ham“. Poté se jej rozhodne ujmout, nechá jej spát v boudě a jíst z misky, tak jak to dělá jeho pes Azor. „Je to lepší, nežli chovat andulku,“ zpívá Janoušek s tím, že další uprchlíky již bude brát z útulku.

V závěru se dokonce Janoušek srovnává s Nicholasem Wintonem a zmíněného černouška s Barackem Obamou. Není zcela jasné, zda jde o recesi, satiru nebo vážně míněné dílo, ani v jedné kolonce však Janouškova píseň neobstojí.

Po pořadu na Déčku, tedy dětské televizní stanici České televize, jde již o druhou situaci za poslední dobu, která se stala terčem kritiky a vyvolala vlnu kontroverze. V něm totiž dětem moderátoři vysvětlovali, že není třeba se uprchlíků bát a že lidé, kteří jim nechtějí pomoci, jsou zlí.

I páteční píseň vyvolala ostré reakce, akorát z jiné strany. Například na serveru A2larm.cz rovnou Janouška označili za představitele Ku-Klux-Klanu. „Na celém výjevu nás zarazí především to, proč technici ČT za hrající kapelu operativně nenaaranžovali konfederační vlajku, říšškou orlici s logem ČT místo ‚hákáče‘ nebo alespoň státní znak Rhodesie ze starých časů apartheidu.“

Píseň nenechala v klidu ani komentátora Martina Hekrdlu. Ten se k ní vyjádřil na Facebooku, a to následovně:

Stoprocentní rasismus v Dobrém ránu na ČT. Slávek Janoušek. Ale pozor, vezměte v úvahu, že téměř určitě jde naopak o pokus zesměšnit rasismus. Potom je to ovšem pokus podle mě nevydařený.

Své přidal i hudební a filmový kritik Jan Rejžek

Měl jsem Slávka Janouška vždy dost rád, ale po poslechu jeho častušky Tutti frutti ramadán soudím, že klesl na úroveň fízla z Českého Těšína.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: spa
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

10:58 Chtějí z nás mít stádo spotřebitelských ovcí. Žrát, chodit do práce a utrácet, soptil na akci SPD Okamura

REPORTÁŽ „Už to skřípe. Odchod Británie je začátkem konce. Evropská unie je nereformovatelná. Je pot…