Stovky lidí dnes v Lánech vzpomínaly na T. G. Masaryka

08.03.2014 15:09

Stovky lidí dnes v lánském Muzeu T. G. Masaryka vzpomínaly na prvního československého prezidenta. Jeho památku uctili položením věnců k Masarykově jezdecké soše. V pátek uplynulo 164 let od jeho narození. K této příležitosti byla v muzeu zahájena výstava Masaryk a gastronomie.

Stovky lidí dnes v Lánech vzpomínaly na T. G. Masaryka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zámek v Lánech
reklama

Osobnost prezidenta si přišli připomenout například desítky členů Svazu bojovníků za svobodu, členové Československé obce legionářské, místopředseda ODS Martin Kupka i krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek (KSČM). Oba politici připomněli Masarykův boj za pravdu a změnu systému směrem k demokracii.

Ředitelka muzea Magdalena Elznicová Mikesková ČTK řekla, že zájem o vzpomínkové akce rok od roku stoupá. „Oslavy osobnosti Masaryka se v muzeu konají už jedenáctým rokem a letos už podruhé jsou spojené s ochutnávkami prvorepublikové kuchyně," uvedla ředitelka. Je autorkou myšlenky výstavy Masaryk a gastronomie, která potrvá do 4. května.

Expozice vznikla ve spolupráci s fotografkou Danielou Vokounovou. Návštěvníci mohli ochutnat například švestkové knedlíky, halušky, bramboračku nebo oblíbené Masarykovo cukroví.

Tomáš Garrigue Masaryk, v letech 1918 až 1935 první prezident Československa, začal do Lán jako hlava státu jezdit od roku 1920. Tamní zámek byl vybrán jako letní sídlo prezidenta Československé republiky už v roce 1919. Masaryk zemřel na lánském zámku 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. V Lánech je pohřben, stejně jako jeho manželka Charlotta, syn Jan a dcera Alice.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

10:55 Demonstrace proti Křečkovi: Do studia ČT dorazil Zahradil a začalo to: Minář hodil zpátečku, když najednou začal říkat...

Podle spolku Milion chvilek nedávné zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem přispělo k cílenému rozvra…