Strana LIDEM byla přijata mezi evropské liberální demokraty

09.11.2012 12:09

Politická strana LIDEM byla dnes přijata do Evropské federace liberálních, demokratických a reformních stran (ELDR), která sdružuje podobně zaměřená politická uskupení. Přihlášku do ELDR podali liberální demokraté v září. Podle předsedkyně Karolíny Peake je členství v evropské federaci liberálních stran pro LIDEM zdrojem informací a podpory.

Strana LIDEM byla přijata mezi evropské liberální demokraty
Foto: LIDEM
Popisek: Nové logo strany LIDEM – liberální demokraté

Liberální demokraté byli do skupiny podobně smýšlejících stran přijati na kongresu ELDR v Dublinu. "Členství v ELDR je pro nás nejen ctí, ale i užitečným zdrojem informací a podpory od ostatních evropských liberálních stran," řekla Peake.

Vicepremiérka byla minulý víkend zvolena předsedkyní LIDEM. Do čela ji vybrali delegáti ustavujícího sněmu, který se uskutečnil v Brně. Strana si také zvolila vedení. První místopředsedkyní se stala poslankyně Dagmar Navrátilová. Dalšími místopředsedy jsou poslanci Jiří Rusnok a Viktor Paggio a ředitel školy v Karlových Varech Jiří Neumann.

Koaliční partneři podle Peake podpoří vznik samostatného poslaneckého klubu LIDEM. Na něj musí mít strana nejméně deset poslanců. Strana se snaží získat další členy, aby požadovaného počtu dosáhla. Uvažuje se ale i o možné změně jednacího řádu Sněmovny, který by umožnil vznik klubu i při menším počtu poslanců.

Strana odpadlíků od VV

LIDEM vznikla po odchodu Peake a dalších poslanců či ministrů z kdysi vládních Věcí veřejných. VV odešly do opozice, ve vládě je nahradili právě liberální demokraté. Nová strana registrovala svůj vznik na jaře. Minulou sobotu měla ustavující sněm.

Evropská federace liberálních, demokratických a reformních stran je třetí nejsilnější frakcí Evropského parlamentu. Profiluje se jako středové uskupení. Podle internetových zdrojů v oblasti lidských práv spolupracuje se socialisty, v ekonomických otázkách se spíše shodne s konzervativci. Z českých politických stran se v ELDR dříve angažovala například ODA.

LIDEM byla do evropské federace přijata společně s podobně zaměřenými stranami z Gruzie a Slovinska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Unavený Babiš před odletem do Bruselu hrozil do kamer: Nikdy neodstoupím, něch si to všichni zapamatují. Nikdy!

8:00 Unavený Babiš před odletem do Bruselu hrozil do kamer: Nikdy neodstoupím, něch si to všichni zapamatují. Nikdy!

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) dnes odlétá do Bruselu. Před cestou si ještě promluvil s novináři.…