Strany: Je nutné debatovat o počtu a racionalizaci krajského zřízení

14.10.2012 16:45

Předsedové parlamentních stran se shodují v tom, že je třeba debatovat o racionalizaci krajského zřízení. Jde například o zrušení zdvojených agend a o služby, které kraje poskytují. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi se vyslovil pro snížení počtu regionů. Nevěří ale, že by se něco takového podařilo prosadit.

Strany: Je nutné debatovat o počtu a racionalizaci krajského zřízení
Foto: ČSÚ
Popisek: Mapka výsledků krajských a senátních voleb 2012

Původní návrh uváděl, že krajů bude devět, nakonec jich ale vzniklo 14. "Máme příliš malé kraje," uvedl Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) vidí problém hlavně v rozdílné velikosti jednotlivých regionů, bylo by podle něho nutné optimalizovat veřejné služby - systém středního školství a nemocnic. "Jinak se nastavuje v kraji, který je malý, jinak ve větších krajích," řekl.

Nečas a také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také poukázali na okolnosti čerpání evropských fondů. Většina krajů se musela sdružit, aby mohla vůbec dotace dostávat.

Nereálné je snižování samospráv podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, měly by se ale slučovat agendy. Sobotka zmínil například společné nákupy pro všechny krajské nemocnice a další regionální organizace. "Jde o to zlevnit jejich činnost," řekl.

Kraje by měly podle Sobotky mít možnost více vstupovat do školství a do zdravotnictví na svých územích - na soukromé nedosáhnou.

"Nejdříve by se měl řešit systém a zdvojování funkcí," soudí předseda KSČM Vojtěch Filip. Za jednu z největších chyb pokládá to, že se nepodařilo udržet centrální záchrannou službu. Některé agendy prý vykonávají ministerstva i krajské úřady a úředníků je nadbytek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…