Strany nechtějí prezidenta Klausova kalibru. Přímá volba nebude

15.09.2011 9:21

Program současné vlády, ale i opozice počítá s uzákoněním přímé volby hlavy státu. Alexandr Mitrofanov však v komentáři pro deník Právo upozorňuje, že se vrší překážky pro to, aby k ní nedošlo. Důvodem může být i to, že politické strany si nepřejí mít na Hradě protihráče kalibru Václava Klause.

Strany nechtějí prezidenta Klausova kalibru. Přímá volba nebude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus
reklama

Ačkoli u nás nehraje prezident podle ústavy teoreticky významnou roli, Václavu Klausovi se podařilo zaujmout polohu, v níž netlumočí názory a postoje nadiktované stranou nebo stranami, nýbrž sám nastoluje témata a činí kroky, které s vládou často nekonzultuje. „I když se politické strany v pohledu na novou hlavu státu liší, protihráče Klausova kalibru by žádná strana na Hradě už nechtěla," píše Alexandr Mitrofanov v komentáři pro deník Právo.

Nejlepší cestou, jak toho dosáhnout, je již zavedená forma nepřímé volby hlavy státu, kdy její jméno vychází ze zákulisních dohod a obchodování. „To je ale v rozporu jak s programem současné vlády, tak opozice. Navíc bylo společenské vnímání nepřímé volby negativně ovlivněno téměř mafiánským prostředím vytvořeným tehdejší koalicí v roce 2008 k prosazení jejího kandidáta," připomíná Mitrofanov.

Hledají se překážky na cestě k přímé volbě

Přesto se poslední dobou vrší oznamované překážky na cestě přímé volby. „Tu se nedaří dohodnout pravomoci hlavy státu, tu se najednou postaví proti senátoři, a to i za ČSSD, a kdyby se tyto bariéry odstranily, možná by se našlo něco jiného," myslí si komentátor a upozorňuje na to, že vedle Přemysla Sobotky a Karla Schwarzenberga, přímo spojených se stranami, se objevují Jan Švejnar a Miloš Zeman bez přímého spojení s některou parlamentních stran.

Oba se sice hlásili k přímé volbě, ale ve skutečnosti to vypadá na další zákulisní vyjednávání se stranami. Ty zatím s vlastními nominanty nepospíchají. „V každém případě to ale podle všeho budou lidé, kterým nezbude než se zavázat svým volitelům řadou slibů, jak se budou chovat v prezidentském úřadě. Po zkušenosti s Václavem Klausem budou partajníci v této věci našlapovat přeopatrně," tvrdí Mitrofanov.

K věci:

F. R. Čech nevěří v přímou volbu: Jde jim o kšeft. Je to parta debilů 

Petice za přímou volbu má 50 000 podpisů. Zemanovci jásají 

Přímá volba ano, ale bez dalších pravomocí, podmiňuje Nečas 

Foto: Hans Štembera

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jih
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk

16:17 Zhroucené nemocnice. Už za rok. Lidovec dal vládě nůž na krk

Předvolební koalice ODS, TOP 09 a lidovců vyslala vládě jasný signál. Medici se prý musejí okamžitě …