Strašíte lidi peklem, z toho je váš majetek. Dukův muž sklidil u Jílkové bouři a výsměch

17.1.2014 6:55 dop.

Měly by proběhnout církevní restituce tak, jak zákon stanovil? Podle některých stran si církve nárokují více majetku, než kolik jim patří. V pořadu Máte slovo na ČT se kolem tématu rozhořela vášnivá diskuse, kdy se jednotliví zástupci odpůrců i podporovatelů překřikovali a stáli si dál za svým.

Strašíte lidi peklem, z toho je váš majetek. Dukův muž sklidil u Jílkové bouři a výsměch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

Anketa

Souhlasíte s církevními restitucemi?

6%
91%
hlasovalo: 72825 lidí

„My žádáme mnohem méně, než bychom měli spravedlivé dostat,“ tvrdil například Tomáš Holub, generální sekretář České biskupské konference, jíž předsedá kardinál Dominik Duka. Už tímto výrokem vyvolal v publiku smích a bouři. Podle něj totiž církve potřebují peníze, aby až stát nebude moci poskytnout dostatečnou pomoc, mohly nastoupit právě ony.

Nad tím však kroutil hlavou dokumentarista Václav Dvořák. „Já vás znám velmi dobře, vy jste dobrý demagog,“ vzkázal Holubovi. „Jestliže se všichni budou chovat jako katolické církve a rozkradou státní majetek, tak to bude tak, jak říkáte,“ dodal. Podle kněze však filmař na tato tvrzení nemá důkazy. „To je vaše domněnka, kterou musíte říkat, protože zastupujete ty zloděje,“ uzemnil ho Dvořák.

Mediální hodnocení pořadu ZDE

Podobná hádka pak vznikla i mezi monsignorem Holubem a komunistickým poslancem Stanislavem Grospičem, jehož strana výrazně vystupuje proti restitucím. Zde se Holub dočkal potlesku z publika, když se dožadoval odpovědi předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, která však nepřichází. „Dokud mi to nepošle, tak si myslím, že lže,“ uzavřel diskusi kněz.

V pořadu pak došlo i na statistiky. Podle některých lidí totiž církve nárokují příliš vysoké náhrady na to, že počet katolíků neustále klesá. „Každý rok přestane být tisíc Čechů katolíky,“ vypočítával psycholog Jeroným Klimeš a odkázal se při tom na údaje Českého statistického úřadu. „To byl úplně jiný způsob dotazů,“ odmítl ho však rázně Holub, ale tvrzení nevysvětlil.

„Co jsme mohli za těch 25 let prokaučovat, to jsme prokaučovali,“ dodal psycholog. „Dneska stojí lidi proti vám, protože katolické církve, tzn. naši biskupové, nemají žádné kněze,“ poukázal na další údaje. „Počkejte, já jsem jeden,“ zarazil ho Holub. „No, vykopávka…“ dodal Klimeš. Kněžích je dva a půl a věřících ubývá.“

Anketa

Koho má ODS zvolit předsedou?

12%
hlasovalo: 3128 lidí

Horkým tématem pak byl i způsob, jakým církev majetků nabyla. I v této části musela moderátorka Michaela Jílková krotit publikum, které se začalo navzájem překřikovat. „Tak vážení a dost! Opravdu dost!“ snažila se, ale občas byli lidé ještě hlasitější. „My pořád chytáme kočku za ocas. Ptejme se, jak církve za dva tisíce let ty majetky nabývaly!“ vyzval jeden muž.

„S hlubokou vážností se obávám, jestli se nedopouštíte hříchu,“ obrátil se na monsignora poslanec Grospič. To už však nevydržel jeho kolega ze sněmovny František Laudát, který byl zvolen za TOP 09. „Levici a jejím přisluhovačům se nehodí, aby zde vznikl jeden z pilířů společnosti!“ zlobil se. „Přestaňte vykřikovat, komu který pozemek patřil a nepatřil. To rozhodují soudy!“ dodal.

„Vy nepřemýšlíte o budoucnosti, a to je alarmující,“ obrátil se na kritiky církevních restitucí. Podle Laudáta totiž v církvích leží možnost, jak poskytovat sociální služby a pomoc co nejlevněji. Na to poukázal i kněz Holub, když srovnal svoji funkci s psychologem Klimešem – kněz může stejně jako on nechat lidi vypovídat.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

To se ozval i muž zastupující husitskou církev, povoláním archivář. „Ty peníze jsou k tomu, aby se církve mohly věnovat tomu, k čemu byly určeny,“ vysvětloval. Podle něj ale právě dorůstají „Husákova vnoučata“, a ta byla vychovávána k tomu, že církve nemají účel a jsou zbytečné.

Na závěr tak Holub zastupující Českou biskupskou konferenci ujistil ostatní o tom, co chtěli slyšet, avšak zdaleka ne všichni mu to věřili – slib se týkal peněz i majetku, například lesů. „Nebudeme je prodávat. Budeme na nich hospodařit mnohem lépe než Lesy ČR a budeme se snažit výtěžek neprožírat, ale pomáhat,“ uvedl. „Budeme se snažit maximálně naplnit všechno, co stát bohužel není schopen splnit,“ uzavřel.

Dále v pořadu zaznělo:

František Laudát (na Stanislava Grospiče): „Vy chcete mít pořád pod kontrolou občanskou společnost. Mít všechny pod kontrolou, se všemi cloumat přes majetky!“

Žena v publiku: „Chováte se možná trošku tak, jak by se člověk neměl chovat.“
Tomáš Holub: „To je typem pořadu.“
Michaela Jílková: „Ten pořad ale dělají i účastníci.“

Muž v publiku (o tom, jak církev získala svůj majetek): „Metody byly sliby a výhrůžky. Slibovali jste ráj na zemi a ukrutné bolesti v pekle.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pan

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …