Středočeský kraj udělá kvůli povodním velkou revizi rozpočtu

10.06.2013 20:19

Středočeský kraj udělá velkou revizi krajského rozpočtu, při níž se budou hledat peníze na likvidaci povodňových škod v regionu. Návrh dnes schválili krajští zastupitelé. Pro bylo 56 z 59 přítomných zastupitelů, tři se zdrželi. Rozdělení peněz by měli středočeští zastupitelé schválit do 15 dnů, sejít se znovu chtějí příští nebo přespříští pondělí.

Středočeský kraj udělá kvůli povodním velkou revizi rozpočtu
Foto: Facebook.com
Popisek: Povodně 2013
reklama

O jak velkou částku by mohlo jít, nechtěl hejtman Josef Řihák (ČSSD), který s návrhem přišel, říci. Její výše by neměla vést k enormnímu zadlužení, ale měla by obcím pomoci. "Na tak velkou operaci potřebujeme více času," uvedl Řihák, který původně počítal s tím, že kraj uvolní jen deset milionů korun. Části krajské rady i opozici se to ale zdálo málo. Nakonec k desetimilionové pomoci ze zbývajících prostředků ve fondu hejtmana a některých dalších kapitol rozpočtu mají přibýt další peníze v řádu desítek milionů korun.

Na povodňové škody padne celý fond hejtmana

Podle šéfa krajského kontrolního výboru Jana Skopečka (ODS) je určitě kde hledat. "Stále upozorňujeme na zbytečné výdaje, jako je inzerce v denících, zdravotnické poplatky, jako je žákovské jízdné. To jsou miliony, které se dají použít velmi rychle a mnohem efektivněji než jenom na propagaci sociální demokracie a komunistů v kraji," prohlásil.

Hejtmanův náměstek Marcel Chládek (ČSSD) už dříve uvedl, že na odstraňování povodňových škod by měl jít celý fond hejtmana a k tomu dalších 50 milionů. Z regionálního operačního programu by se k tomu měly přidat ještě prostředky určené pro statutární města. ODS zase chtěla navrhnout zřízení fondu pro likvidaci povodní, do kterého by bylo převedeno 200 milionů korun z fondu hejtmana, přebytků hospodaření za loňský rok a peněz vyčleněných na letošní investice.

Pivní slavnosti by mohly být zrušeny

Podle Řiháka ale nemá cenu jednat o tom, že se peníze vezmou statutárním městům a podobně. "Musí se nejdříve ověřit, jestli to jde, nebo nejde," podotkl. Situace je podle něj složitá také s ohledem na to, že i kraj bude mít škody. Jenom na silnicích se jejich výše odhaduje na miliardu.

Chládek ČTK po skončení dnešního jednání řekl, že už začal hledat, kde ve své kapitole regionálního rozvoje ušetřit. Navrhne prý krajské radě zrušení pivních slavností a účasti kraje na veletrzích cestovního ruchu. Tím se podle něj ušetří 4,5 milionu korun.

Skopeček přerušení dnešního jednání přivítal. Občanští demokraté podle něj souhlasí s tím, že se bude o výši částky jednat, až budou upřesněny škody napáchané povodní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

20:47 Na Babiše se sesypali doslova všichni! Za vyznamenání pro úředníka. Prý už ztratil veškerou soudnost

Senioři starší 80 let, kteří si přejí být očkováni proti covidu, se tento pátek registrovali do vlád…