Stres v tunelu Blanka. Takto to prý vyřešili projektanti

19.09.2015 9:38

Nejdelší tunel v Česku, Blanka, se dnes otevírá. Po neuvěřitelných průtazích se jím poprvé projedou řidiči v Praze. Jak se podle průzkumu MF Dnes projektanti tunelu vyrovnali se stresujícími prvky pro řidiče – barvou kachlíků, sklonem osvětlení i počtem směrovek? Na to odpověděli odborníci zabývající se chováním lidí za volantem.

Stres v tunelu Blanka. Takto to prý vyřešili projektanti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Projížka tunelovým komplexem Blanka. Ten má být konečně otevřen tuto sobotu

Šest a půl kilometru dlouhý tunel je prostorný a osvětlený. Podle odborníka Petra Bouchnera je Blanka velkorysá, co se týče bezpečnosti a přehlednosti. Zároveň se však odhaduje, že náklady na provoz Blanky v kategorii svícení budou kolem 200 milionů korun. Osvícení je podle profesora Dopravní fakulty ČVUT Pavla Přibyla v Blance osazeno i proto, aby nevznikal efekt černé díry, kdy řidiči někdy bourají kvůli přejezdu z ostrého slunce do tunelu.

Stěny tunelu jsou vyzdobeny okrovými kachlíky, prostor je tak pocitově podle MF Dnes větší a jasnější. „Takovou barvu obkladů jsme tehdy zvolili, protože v tunelu je načervenalé osvětlení sodíkovými výbojkami, a to má jednu nepříjemnou vlastnost: Mění chromatičnost barev ve prospěch teplých odstínů. Proto jsme museli vybrat teplé zabarvení béžové,“ uvedl architekt tunelu Martin Smrž.

Tunel je navíc rozdělen na tři části, a to i barevně, čímž se řidič může snadněji zorientovat. Modrá barva symbolizuje podjezd pod Vltavou, fialová Hradčany a oranžová Střešovice. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…