Stropnický v ČT: Nechci být za uhýbáka

23. 2. 2017 19:10

Moderátorka Světlana Witowská ve čtvrtečním Interview ČT24 přivítala ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO. Konstatoval, že premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nemá lehkou pozici. Lehkou pozici prý nemá ani hnutí ANO, a to už kvůli prezidentským volbám. Došlo i na NATO.

Stropnický v ČT: Nechci být za uhýbáka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zahraničních věcí Martin Stropnický
reklama

Prvních pár slov Stropnický věnoval situaci ve vládě. Ocenil, že k výměně ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) dojde relativně rychle. Jinak však byl poměrně opatrný. „My máme volební sněm teď o víkendu, sociální demokracie ho má za čtrnáct dní a ona je ta atmosféra taková vibrující,“ konstatoval Stropnický s tím, že nechce přilévat oleje do ohně. Premiér je podle jeho názoru v obtížné pozici.

Následně vysvětloval, proč hnutí ANO navrhuje klouzavý mandát, z něhož by plynulo, že ministr by nebyl poslancem. Na jeho místo by nastoupil náhradník. Ve chvíli, kdy politik končí v pozici ministra a usadí se zpátky do poslanecké lavice, náhradník ze sněmovny zmizí. V řadě zemí to podle Stropnického takto funguje a může to takto vypadat i u nás.

Došlo i na případnou prezidentskou kandidaturu hosta na Hrad. Stropnický v minulosti prohlásil, že by hnutí ANO mělo mít vlastního prezidentského kandidáta. Teoreticky by to mohl být i sám Stropnický. V první řadě chce počkat, jak dopadne volební sněm ANO. Pokud se ukáže, že má ve straně velkou podporu, bude o kandidatuře uvažovat. A co když podporu nedostane?

„Já neříkám, že bych se šel někam vyplakat do lesa, ale byla by to pro mě nějaká indikace. Ono je to strašně citlivé a křehké téma. Budeme to muset řešit po převolení vedení, co s tím Hradem,“ poznamenal host. Situaci jistě ovlivní i nadcházející sněmovní volby a skutečnost, že Stropnický je ministrem obrany, takže by měl práce až nad hlavu. Tohle všechno musí Stropnický zvážit. Konečné slovo o své kandidatuře by podle vlastních slov mohl říci přibližně v polovině roku.

Osobně se i dnes domnívá, že by hnutí ANO mělo mít vlastního kandidáta, protože se jinak možná bude říkat, že hnutí ANO nikoho nepostavilo v přímé volbě prezidenta, aby si naklonilo prezidenta Miloše Zemana ve sněmovních volbách.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Velmi opatrný byl také v prozrazování toho, s kým by ANO mohlo uzavřít povolební koalici. „Já bych tu nerad byl za uhýbáka, ale já bych s tím počkal až po volbách,“ konstatoval. Hnutí ANO vnímá jako středopravé hnutí, ale teď před volbami je politická scéna natolik rozhádaná, že je těžké říci, s kým bude možné vstoupit po volbách do koalice. Osobně by byl rád, kdyby v Česku fungoval většinový systém a vládní odpovědnost nesla jen jedna strana.

Ve druhé polovině pořadu se Stropnický věnoval situaci v NATO. Ocenil, že současný šéf Pentagonu James Mattis ujistil kolegy v Alianci, že NATO považuje za klíčovou platformu pro zajišťování bezpečnosti. Mattis udělal dojem jak na Stropnického, tak na další kolegy. Faktem ovšem je, že šéf Pentagonu řekl také druhou polovinu věty, že Evropané musejí platit na společnou obranu víc, než platí doposud. Česko to vzalo vážně a mezi lety 2016 a 2017 zvedlo výdaje na obranu o devět procent.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

7:53 „Je jim jedno, jestli tady lidi chcípají!“ Skutečný důvod, proč opozice nechce ruskou a čínskou vakcínu? Expremiér vytáhl velmi mrazivou verzi

„Tady je přece klíčová otázka i pro výsledek voleb, jak vláda zvládne očkování. Pokud, nejlépe do pr…