Sucho v Česku nekončí. Ministr Brabec v ČT popsal, čím proti němu bojuje

27.08.2020 20:15

Letošní letní sucho nebylo tak drsné jako v minulých letech, o tom, zda zahojily deště suché rány české krajiny, hovořil v pořadu Interview na ČT24 ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Dostali jsme oddechový čas, neznamená to však, že sucho v Česku skončilo,“ komentoval politik, zda se česká krajina alespoň částečně vzpamatovala z období sucha.

Sucho v Česku nekončí. Ministr Brabec v ČT popsal, čím proti němu bojuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec

„Letošní léto bylo asi po šesti letech zase normální. Ale nám přišlo extrémní, protože jsme si zvykli na desítky tropických dní,“ zdůraznil ministr, že se během letních měsíců střídá sušší a vlhčí období, a to není nic mimořádného. „Kdyby byla i příští léta tak normální jako tohle léto, byla by to krása veliká,“ doplnil.

Problém je podle jeho slov však stále ten, že jsme v uplynulých šesti letech nakumulovali obrovský deficit sucha. „V některých oblastech za těch šest let chybělo neskutečných 1 300 litrů srážek na metru čtverečním,“ zmínil Brabec.

Letošní vlhčí období tento deficit prý častečně vyrovnalo. „Dokonce jsme dnes v situaci, kdy v červnu nebylo nikde sucho. Dnes při pohledu na mapu sucha se na dvaceti procentech Česka, především v severozápadní oblasti, sucho opět objevuje,“ přiblížil.

Situace se výrazně spravila v rámci zemědělského sucha, někde je dokonce vody příliš. „Dá se říct, že na velké části území, zaplať pánbůh, se díky srážkám situace výrazně zlepšila. Neznamená to však, že sucho v Česku skončilo. Dostali jsme jen oddechový čas. Kdyby tento rok nepřišel z hlediska častějších srážek, měli bychom skutečně už velký problém,“ shrnul ministr životního prostředí.

Neustále se řeší i zlepšení systému zadržování vody. Co se výrazně změnilo právě v této oblasti? „Jezdím po republice a dívám se na projekty. Vidíme tisíce nových rybníků, jsou zde nové zdroje pitné vody. Vodu se nám daří vracet na tisíce hektarů. Děláme tisíce projektů ročně a další desetitisíce máme v plánu, určitě zrychlujeme,“ konstatoval Brabec za svůj resort životního protředí.

Zmínil však problém z hlediska legislativy: „Největší problém je dnes majetkový. Jinak bychom byli schopni dělat revitalizaci vodních toků a nových projektů daleko víc, ale není možné to tzv. znárodnit a říct, ať nám dá někdo ve veřejném zájmu pozemek a my tam uděláme všude tůně,“ uvedl Brabec, že peníze na projekty na to jsou, ale brzdí to pomalost těchto procesů. Zásadní bude samozřejmě i to, co přinesou další roky, což jen stěží dokáže nyní někdo odhadnout.

 

 

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Pomoc občanům

Vážený pane Jurečka, včera jste byl v Superdebatě na CNN Prima News, poraďte a odpovězte mi na otázku, jak mám s rodinou vyžít se 100 korunou na den? Bydlím v podnájmu, na vlastní byt nemám... Vydělávám minimální mzdu stejně jako partnerka....a do toho máme dítě. Pokud jste Muž na svém místě, odpoví...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

21:54 Schillerová počítala ztráty kvůli inflaci. Smál se jí Síkela, celá TOP 09 a další. Ale trapas! „Má to správně,“ přiznal Kalousek

Někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO) včera ve svém twitterovém příspěvku počítala, o …