Své voliče nezklamu, slíbil Zeman v rádiu. Pak vychválil nepolitickou vládu

23.06.2013 18:01

Na Radiožurnálu začaly obnovené Hovory z Lán s prezidentem Milošem Zemanem, který navazuje na zesnulého Václava Havla. Hovořil o současné vládní krizi, ale i o problémy s neonacisty. Fakt, že Zeman naznačil, že by si přál předčasné volby, ostatní politici moc nevítají.

Své voliče nezklamu, slíbil Zeman v rádiu. Pak vychválil nepolitickou vládu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sám Zeman bude do fondu přispívat zhruba třetinou prezidentského platu
reklama

Zeman přiznal, že bude o řešení současné vládní krize ještě nějakou dobu přemýšlet. „Ano, v zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame moje voliče v prezidentských volbách, to byly téměř tři miliony lidí, více než kterákoli politická strana,“ uvedl prezident.

Vláda odborníků?

Moderátor se Zemana zeptal, zda je jeho předvolební slib „Stop Nečasově vládě“ splněn. „Vy jste politický komentátor, pane Pokorný, chtěl bych upozornit, že Nečasova vláda, byť je v demisi, je stále ještě vládou,“ prohlásil prezident. Ze Zemanových slov vyplynulo, že si bude pravděpodobně přát sestavení úřednické vlády.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já tomu říkám vláda odborníků, protože kdyby to byla úřednická vláda, byla by složená z úředníků, ale to se, doufám, nestane,“ okomentoval nejreálnější možnost východiska ze současné krize. „Jen upozorňuji, že tato vláda odborníků zde může být do předčasných voleb,“ doplnil Zeman.

Prezident se zamyslel také nad tím, kdo by se mohl stát předsedou úřednické vlády. „Duševně příčetný prezident, za něhož se stále ještě považuji, by měl jmenovat respektovanou osobnost,“ prohlásil Zeman a odmítl kohokoli konkrétního jmenovat.

Policisté neměli mít beranidlo

„Já jsem proti politickému kšeftování, proto jsem velice ocenil tu akci policie a státního zastupitelství,“ řekl Zeman s tím, že je velký rozdíl mezi tím, když vysloužilý politik dostane funkci, na kterou má kvalifikaci, a tím, že poslanec přijme trafiku za to, že něco podepíše.

Přesto má k zásahu na Úřadu vlády Zeman i výhrady. „Policisté by nemuseli vždycky přicházet s beranidlem. To bylo trochu nepřiměřené, ale je to jen drobná výtka,“ přiznal prezident. Dodal však, že prezident má garantovat nezávislost justice i policie.

Zeman se vyjádřil také k možnému úspěchu lidí jako Tomio Okamura, Andrej Babiš či Karel Janeček. „Každá politická strana musí mít svůj program, alespoň jeho zásadní pilíře,“ uvedl Zeman. Měli by však podle něj šanci ve chvíli, kdy by se změnil volební systém a lidé by si vybírali z kandidátek konkrétní osobnosti jako v komunálních volbách.

Zeman je velkým kritikem neonacistů, vyjádřil se proto také k dění v Duchcově, kde se členové DSSS střetli s policisty. „Řádění holých lebek – nic na hlavě, nic v hlavě,“ komentoval Zeman. Podobným lidem by podle Zemana neměly být dovoleny ani demonstrace, ani koncerty.

Politici chtějí volby

Fakt, že Zeman preferuje úřednickou vládu, nikdo další příliš neoceňuje. "Jediným důsledným řešením současné situace je vyhlásit, po rozpuštění Poslanecké sněmovny, co nejdříve předčasné parlamentní volby. Takové řešení upřednostňuje široká veřejnost, odbory i další občanská sdružení a iniciativy. Připomínáme přitom slib Miloše Zemana, že bude prezidentem dolních deseti milionů občanů ČR," vzkázali komunisté.

„Premiérem může být pan Sobotka, pan Rusnok nebo třeba 'Brouk Pytlík'. Ale je důležité, aby byl schopen prosadit nějaký zákon,“ připomněl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Místopředseda ODS Jiří Pospíšil zase řekl, že jeho strana počká do úterý, ale očekává, že Zeman bude prezidentem všech občanů, nikoli pouze tří milionů svých voličů.

Další sociální demokrat Michal Hašek připustil, že by bylo možné předčasné volby odložit, pouze však o několik týdnů. „Očekávám řešení, které možná nenadchne některé politické strany, jež jsou zahleděny samy do sebe a hádají se pouze o křesla,“ řekl serveru Novinky.cz Hašek.

Kandidátka na premiérku Miroslava Němcová je přesvědčena, že prezident tímto krokem vyvolá předčasné volby. "My jsme panu prezidentovi jasně řekli, že žádný takový kabinet ODS nepodpoří. A řekli jsme mu to na základě jednání jak na výkonné radě, tak poslaneckém klubu," uvedla pro Týden.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

18:17 Dagmar Havlová hrozí házením vajec z oken. Bude zle

Někdejší první dáma Dagmar Havlová se velmi výrazně rozčílila na svém instagramovém profilu. Důvodem…