Švédsko chystá velké vojenské cvičení. Má prověřit schopnost odolat útoku z Ruska

05.08.2017 18:07

Na severu Evropy se na září chystá velké vojenské cvičení. Švédská vláda hodlá prověřit obranyschopnost země před případnou agresí sousedů. Ačkoli žádný potenciální agresor není jmenován přímo, už od anexe ukrajinského Krymu ruskou armádou v roce 2014 hledí švédská vláda s nedůvěrou především na Moskvu.

Švédsko chystá velké vojenské cvičení. Má prověřit schopnost odolat útoku z Ruska
Foto: wikipedia
Popisek: Švédská vlajka.
reklama

Švédsko se již nějakou dobu sbližuje se Severoatlantickou aliancí, což se ani za mák nelíbí Rusku. Švédové ovšem dávají najevo, že nehodlají ponechat nic náhodě a aby se třeba neopakovala situace z ukrajinského Krymu, nařídila švédská vláda provést cvičení všech ozbrojených sil v zemi, které má prověřit připravenost jednotek čelit případné agresi, a to jak na souši, tak na moří, tak ve vzduchu. S odvoláním na Natoactual.cz o tom informoval iDnes.cz.  

Celý článek naleznete zde

Na září připravila švédská vláda rozsáhlé cvičení, kterého se účastní na 19 tisíc vojáků. Ačkoli má jít především o prověrku připravenosti národa čelit potenciálnímu ohrožení, ke cvičení byli přizvání také partneři z USA, z Pobaltí, z Francie nebo z Finska. Cvičit se bude na ostrově Gotland, největším ostrově v Baltském moři, který Švédsko považuje za své strategicky velmi významné území.

Vedle prověření připravenosti švédské armády má být cvičení signálem také všem sousedům Švédska, kteří by snad pomýšleli na nějaký agresivní tah. Cvičení je má odstrašit. V této souvislosti se sluší připomenout, že Švédsko sice není členem NATO a současná levicová vláda odmítá vstup země do NATO, ale po ruské anexi Krymu došlo k prohloubení spolupráce mezi Švédskem a Severoatlantickou aliancí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…