Švédsko zuří. O azyl si v zemi dovolil drze požádat i tento džihádista

17.06.2016 8:10

Švédsko je se svojí liberální přistěhovaleckou politikou velkým lákadlem pro uprchlíky z celého světa. Přesto byly švédské úřady značně zaskočeny, když v zemi požádal o azyl notoricky známý islamista z Bosny a Hercegoviny.

Švédsko zuří. O azyl si v zemi dovolil drze požádat i tento džihádista
Foto: Petr Blahuš
Popisek: Protiislámské a protiuprchlické cvičení

Šestačtyřicetiletý muž přiletěl společně se svými čtyřmi dětmi z bosenské Tuzly do Malmö a ještě na letišti požádal ve Švédsku o azyl. Jak uvádí deník Sydsvenskan, policejní důstojník Leif Fransson byl značně rozčílen, když zjistil, že případ bosenského islamisty byl předán Agentuře pro migraci. „Švédsko je nyní známé jako bezpečný přístav pro teroristy. Jakmile kdokoli zakřičí, že chce azyl, tak se mu okamžitě otevřenou naše brány,“ zlobil se Fransson.

Celý text v angličtině najdete ZDE

Když příhraniční policie zjistila, že má muž zakázán vstup do Švédska, umístila jej do vazby. Jeho manželka již byla v Malmö na návštěvě u přítele a pro děti si přijela přímo na letiště. Francie krátce před tím švédské úřady informovala o tom, že bosenský islamista figuruje na seznamu lidí, kteří by neměli mít přístup do zemí Schengenu. „Bezpečnostní služby po celé Evropě muže považují za velmi nebezpečného džihádistu,“ uvádí internetový server Local.

„Ovšem právo na to, požádat o azyl, je nadřazeno veškerým obavám. Každý má na základě Ženevských konvencí právo požádat to azyl,“ uvedl pro tiskovou agenturu TT právní zástupce džihádisty Hans Bredberg. Agentura pro migraci přislíbila, že konkrétně tuto žádost o azyl vyřídí velmi rychle a vezme do úvahy pohled švédských bezpečnostních orgánů. „Bosna není považována za nebezpečnou zemi, proto má šestačtyřicetiletý žadatel o azyl jen malou šanci na úspěch.“

Bosenský občan však nebyl jediným džihádistou, který se tento týden dostal do centra pozornosti švédské spravedlnosti. Před soudem stanul pětadvacetiletý muž ze Södertälje, který se podle vyšetřovatelů plánoval připojit k teroristické organizaci An-Nusrá v Sýrii. Vyšetřovatelům se bohužel nepodařilo prokázat, že obviněný muž plánoval provést teroristický útok. Přesto, že byly v jeho počítači nalezeny důkazy, které tyto teze podporovaly.

Celý text v angličtině je také ZDE

Obviněnému, který byl jako vůbec první souzen podle nového protiteroristického zákona, nakonec pomohla výpověď dvou svědků, již potvrdili, že muž se chtěl v Sýrii věnovat humanitární pomoci uprchlíkům. Pětadvacetiletý muž byl zatčen 13. dubna letošního roku, když se vracel z jednodenního výletu do Turecka. Podle obžaloby plánoval provést teroristický útok v Sýrii. Přes důkazy objevené v jeho počítači a skutečnost, že měl v zavazadle ochrannou vestu, veškerá obvinění odmítl a v úterý jej soud propustil na svobodu.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

11:50 Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

Hnutí Žít Brno ústy náměstka brněnského primátora Matěje Hollana navrhuje, aby Brno přijalo několik …