Svoboda není jednou provždy vybojována, soudí kněz Orko Vácha. A proto...

27.10.2019 8:47

Kněz Marek Orko Vácha se domnívá, že pravda a láska nikdy nezvítězí samospádem. Pro Aktuálně.cz také zavzpomínal na rok 1989, tedy konkrétně na uplynulých 30 let.

Svoboda není jednou provždy vybojována, soudí kněz Orko Vácha. A proto...
Foto: archiv Marka O. Váchy
Popisek: Přírodovědec a kněz Marek Orko Vácha

Vácha uplynulých třicet let svobody hodnotí jako krizi, která se může stát šancí. „Jako dobu, kdy jsme pochopili, že svoboda není nula nebo jednička, že buď je, nebo není, že svoboda je spíš druh umění, malířská technika. Že vyžaduje cvik, citlivost k detailu a stálou pozornost. Že svoboda je proces a že je stále třeba být připraven ji budovat nebo bránit. Že nikdy není jednou provždy vybojovaná,“ poznamenal pro Aktuálně.cz.

Podle jeho slov jsme národ individualistů milující parodie. „Vždycky nás svírali buď ze západu mnohem silnější Němci, nebo z východu mnohem silnější Rusové. Náš archetypální národní hrdina není William Wallace ze Statečného srdce, nýbrž dobrý voják Švejk. Trocha národní hrdosti by neškodila,“ podotkl a vyzval lidi, aby se více snažili například o dobré projekty a na nikoho nespoléhali.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hana Lipovská pro PL: Volného jsem poznala jako gentlemana, paní Němcová. Odstřihnout politické neziskovky, vyvést zemi z vlivu Berlína a Bruselu

7:16 Hana Lipovská pro PL: Volného jsem poznala jako gentlemana, paní Němcová. Odstřihnout politické neziskovky, vyvést zemi z vlivu Berlína a Bruselu

Pokud Volný blok nestáhne kandidáty DSSS, Hana Lipovská i Jana Bobošíková stáhnou svoji kandidaturu.…