Svobodní chtějí sloučit odvody a zvýšit daňovou slevu o 1000 Kč

29.11.2016 11:03

Strana svobodných navrhuje sloučit odvody daně z příjmů fyzických osob s jejich odvodem na sociální pojištění. Současně strana chce zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka o 1000 korun měsíčně. Daňovým poplatníkům z řad zaměstnanců i živnostníků by tak zůstalo měsíčně o tisíc korun více a ubyla by jim práce s vyplňováním formulářů. Výpadek příjmů státního rozpočtu chce nahradit rušením úřadů a dotací. Plán daňových změn dnes novinářům představili předseda strany Petr Mach a zlínský krajský zastupitel Tomáš Pajonk.

Svobodní chtějí sloučit odvody a zvýšit daňovou slevu o 1000 Kč
Foto: Vít Hassan
Popisek: Europoslanec Petr Mach na Václavském náměstí při oslavách 28. října
reklama

„První dobrá věc je, že daňový poplatník a státní správa ušetří na přebujelé byrokracii,“ řekl Mach. „Místo dvou armád výběrčích daní a odvodů bude státu stačit jedna. Místo dvou formulářů bude stačit jeden. Místo dvou plateb bude stačit jedna,“ popsal.

Druhým přínosem podle něj bude omezení „nespravedlivých dotací“ do ekonomiky, které pokřivují trh. Ekonomika tak podle něj poroste rychleji. „V neposlední řadě lidem zůstane navíc 1000 korun měsíčně a zvýší se tak jejich životní úroveň,“ dodal.

Zaměstnanec odvádí nyní ze své hrubé mzdy 6,5 procenta na sociální pojištění a 15 procent na dani z příjmu ze superhrubé mzdy, tedy mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění. V přepočtu na hrubou mzdu činí daň 20,1 procenta, proto spolu se sociálním pojistným navrhují Svobodní kombinovanou sazbu odvodu 26,6 procenta z hrubé mzdy. Na straně zaměstnavatele by se odvody neměnily. Daňová sleva na poplatníka by se zvýšila z dnešních 2070 na 3070 Kč měsíčně.

Daňová sleva by se zvýšila i živnostníkům, jejich kombinovaná sazba by byla 29,6 procenta zisku.

Dopady na rozpočet vyčíslili autoři plánu na 54 miliard korun. Úspory si slibují například od toho, že nižší daně vyvedou lidi ze závislosti na sociálních dávkách, které stát nebude muset vyplácet, což by mělo přinést asi pět miliard korun. Spojením odvodů by se také měly snížit náklady na správu daní. Chtějí také rušit některé instituce, například agentury CzechInvest nebo CzechTrade. Nepotřebné jsou podle nich také Rada vlády pro lidská práva, Rada vlády pro rovnost mužů a žen či Rada vlády pro nestátní neziskové organizace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

21:40 Šmucler pochválil Prymulovu akci a má strach z italského scénáře. Tam zoufalí lidé bez peněz nemají co jíst

Šéf České stomatologické komory a člen ústředního krizového štábu Roman Šmucler na svém Facebooku ok…