Známá advokátka kritizuje fakt, že člověk, který měl vybrat kandidáty pro volbu Poslanecké sněmovny, vybral sám sebe a nechal se zvolit Poslaneckou sněmovnou do Rady Českého rozhlasu. Proto platforma varuje: „Jestliže si tyto strany čtyři měsíce před volbami neváhají prosadit do mediálních rad přímo svého vlastní poslance, jde o neblahou předzvěst toho, co nás může čekat po volbách!“ Má obavy, aby se česká média nedostala do područí politiků jako v Polsku nebo Maďarsku. Vyměnit radní není totiž nijak těžké. Podle zákona o České televizi a Českém rozhlase stačí, když Sněmovna dvakrát po sobě odmítne výroční zprávu, a celá Rada končí. „Proces může být velmi rychlý,“ potvrdil šéf Syndikátu novinářů Adam Černý.
Jandák složil po dvanácti letech poslanecký mandát
I když prý chtěl bývalý herec a dnes už i bývalý poslanec, protože kvůli členství v Radě složil 20. června po dvanácti letech poslanecký mandát, do Rady České televize, musel to kvůli spolupráci svého syna s Českou televizí vzdát, a tak dostal trafiku v Radě Českého rozhlasu. Další člen platformy, předseda Českého filmového a televizního svazu FITES Martin Vadas uvedl, že všechny nezávislé mediální odborníky, například předsedu Syndikátu Adama Černého nebo člena organizace Otevřená společnost Oldřicha Kužílka a další, které navrhoval FITES do obou rad, se volebnímu výboru včetně Vítězslava Jandáka podařilo eliminovat.
Už není nač čekat, říkají členové platformy
Problém vidí členové platformy Svobodu médiím i v tom, že podle současného zákona může kandidáta do mediálních rad navrhnout jakákoli organizace, tedy i taková, která zrovna vznikla, navíc nemusí mít nic společného s médii. A často právě jejich kandidáti, kteří mají většinou blízko k některé z politických stran, bývají zvoleni. Vítězslava Jandáka, kterého zákonodárci do Rady poslali, například navrhl veslařský klub Vajgar. „Vždy jsme považovali změnu způsobu volby zástupců do Rady ČT a Rady ČRo za významnou pojistku proti snahám politiků o ovládnutí médií veřejné služby. Poslanecká sněmovna nyní demonstrovala, že jde o nezbytnou nutnost. Už není nač čekat!“ říkají členové platformy, protože letošní volbu členů mediálních rad provázely silné politické vlivy. Inspirací je podle Martina Vadase osvědčený bavorský model, který v Německu desítky let funguje.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová