Svolávala studenty proti Ševčíkovi. Teď má vyznamenání. Za lidská práva

12.12.2023 9:11

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková předala svou cenu osmnácti lidem a organizacím. Cena byla udělována v šesti kategoriích. Mezi oceněnými je i zakladatelka festivalu Pride Most Karolína Nodesová, která organizovala svého času protesty proti děkanovi NF VŠE Ševčíkovi, nebo evangelický farář Mikuláš Vymětal, který se zasazuje o mezináboženský dialog.

Svolávala studenty proti Ševčíkovi. Teď má vyznamenání. Za lidská práva
Foto: Repro Facebook
Popisek: Karolína Nodesová, pořadatelka protestu proti Miroslavu Ševčíkovi (vlevo)

Anketa

Považujete Tomáše Halíka za morální autoritu?

hlasovalo: 39898 lidí
„Každý a každá z dnešních oceněných svým příkladem ukazují, že Česká republika je země, kde lidé dokážou vnímat praktický význam lidských práv v každodenním životě a aktivně přispívat k jejich ochraně a prosazování. Ve spojitosti s Mezinárodním dnem lidských práv a vyhlášením Všeobecné deklarace lidských práv se obvykle obracíme spíše do minulosti, lidská práva jsou však důležitá pro naši současnost i budoucnost, abychom jako společnost byli soudržnější, odolnější a pestřejší,“ uvedla zmocněnkyně, jak informovala ČTK.

Cena zmocněnkyně pro lidská práva je udělována osobnostem nebo organizacím, které se svou činností zasloužily o obranu, prosazování a podporu lidských práv.

Cena byla udělována v šesti kategoriích. Každá z nich se vztahuje k určité činnosti zaměřující se na zlepšení ochrany práv jednotlivců i skupin napříč různými skupinami obyvatel, jako jsou starší osoby, děti, osoby se zdravotním postižením, LGBT+ osoby a podobně. Mezi kategorie patří osvěta a vzdělávání, přímá podpora, mimořádná výzva, inovace, dobrovolnictví a advokační činnost. Porotě byly prostřednictvím webových formulářů zaslány stovky nominací.

Oceněná byla zakladatelka festivalu Pride Most Karolína Nodesová. Její jméno se v médiích hojněji objevovalo i v březnu tohoto roku, kdy byla Nodesová jednou z organizátorek protestu proti děkanovi Národohospodářské fakulty Vysoké školy Ekonomické v Praze.

Dále pak byl za osvětu a vzdělávání oceněn Zdeněk Ryšavý z organizace Romea nebo Jitka Rudolfová z iniciativy Žít po svém, jež je hlasem pro lidi s postižením. Pozornost dostalo díky akci i sportovní téma díky Monice Vlčkové Míčkové, která byla oceněna za snahu a úsilí měnit tréninkové metody u dětí a mladých dětí tak, aby nebyla popírána jejich práva.

Za přímou podporu byla oceněna ředitelka Ženského vzdělávacího ústavu Vesna Barbora Antonová, Jitka Poláková, jejíž organizace proFem usiluje o zlepšení situace v oblasti domácího a sexuálního násilí, a evangelický farář Mikuláš Vymětal, který se zastává menšin, jako jsou čeští Romové, tuzemští muslimové nebo stejnopohlavní páry.

Uznává rovnost všech náboženství a snaží se o mezináboženský dialog. „Se skupinou studentů teologie jdu na muslimskou bohoslužbu a na židovskou bohoslužbu, romskou bohoslužbu a na bohoslužbu Logosu, což jsou homosexuální křesťané, aby se studenti teologie setkali s těmi představiteli menšin,“ řekl farář Vymětal v rozhovoru pro Českou televizi v Událostech, komentářích.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Kroutilová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Vážení politici a aktivisté, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNechtík , 12.12.2023 9:46:51
kdy začnete odměňovat obyčejné lidi, z jejichž práce jste živeni? A za jejichž peníze udělujete lidem, kteří jsou povětšinou netáhla přisátý ke státu?

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

21:30 „Protiústavní.“ Jana Zwyrtek Hamplová chce umlčení v Senátu hnát výš

Horní komora Parlamentu se rozhodla sněmovní verzi novely občanského zákoníku ohledně uzavírání part…