Švýcarský novinář: V páchání zla Rusko nesahá Západu ani po kotníky

31.07.2015 13:04

Švýcarský novinář a politik s ruským občanstvím Guy Mettan sepsal pro francouzský deník Libération komentář, ve kterém argumentuje, že vykreslovat Rusko jako nepřítele a Vladimira Putina nazývat autokratem a korupčníkem je značně pokrytecké. V páchání nepravostí prý totiž Rusko nesahá Západu ani po kotníky.

Švýcarský novinář: V páchání zla Rusko nesahá Západu ani po kotníky
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Ruský prezident Vladimir Putin

Mettan v komentáři, jehož český překlad publikoval levicový server Altpress, uvádí, že politici i média hlavního proudu na Západě opakují protiruskou mantru již dvě století. Původy moderní rusofobie dle švýcarského novináře nalezneme ve Francii u Napoleona, který nechal vyrobit a kolportovat falešnou „Závěť Petra Velikého“, v níž zakladatel ruské mocnosti přikazoval svým následníkům ovládnout Evropu až po Londýn. „Byl to stejný podvod jako falešné zbraně hromadného ničení Saddáma Husajna, a přesto po celé devatenácté století sloužil k ospravedlnění agresí a invazí, které Evropané a dnes Američané vedli a stále vedou proti Rusku,“ říká Mettan.

Takovéto vykreslování Ruska je však dle švýcarského novináře a politika neospravedlnitelné. Rusko totiž údajně pomohlo osvobodit Evropu od napoleonské tyranie a nacistického jha za cenu desítek milionů mrtvých. A po roce 1990 prý bylo sovětské Rusko jedinou říší, která se kdy rozhodla k sebedestrukci bez krveprolití. „Která koloniální mocnost to udělala lépe?“ táže se Mettan, podle něhož bychom neměli zapomenout ani na to, že Rusko hostí Edwarda Snowdena – „odvážného odhalitele totalitních sklonů americké špionáže, muže, kterého by všichni obránci lidských práv měli podporovat a který si zaslouží Nobelovu cenu míru víc než lehkovážně vyvolený prezident Obama“.

Pokud jde o demokracii, Spojené státy a Evropa dle něj nemají právo dávat Rusku lekce, neboť hrbí svůj euroamerický hřbet před saudskoarabským režimem, jenž zotročuje ženy, stíná homosexuály a financuje islámský terorismus.

Mettan ve svém komentáři poukazuje také na to, že ohniskem konfliktu mezi Západem a Ruskem je v současné době Ukrajina, kterou prý američtí geopolitičtí stratégové pokládají za poslední kótu, jejíž dobytí zlikviduje ruský vliv v Evropě. To by ale byla dle švýcarského novináře obrovská chyba. „Je na čase si uvědomit, že ostrakizováním Ruska a jeho zatlačováním do Asie přispívá Francie k amputaci významné části evropské historie a kultury a destabilizuje konstrukci Evropy tím, že příliš posiluje význam Německa, východní Evropy a Spojených států. Jaký smysl by měla stavba Evropy, kdyby se zbavila nesmírné a neobyčejně evropské ruské kultury od časů Petra Velikého, který v Evropě ukotvil Rusko velkou transformací? Zatlačit Rusko do Asie na základě prostoduché nedůvěry, není pouhý omyl, je to chyba. Vážná chyba!“ důrazně prohlašuje Mettan.

Celý komentář ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…