Symbolický hřbitov Ukrajinců se z Vršovic přestěhuje na Slovensko

02.05.2014 17:16

Symbolický hřbitov za oběti ukrajinských demonstrací za demokracii se z pražských Vršovic přesune do Bratislavy. Umístěn by měl být na tamním náměstí Slobody. ČTK to dnes řekl Jakub Svěrák z občanského sdružení Dekomunizace.

Symbolický hřbitov Ukrajinců se z Vršovic přestěhuje na Slovensko
Foto: Dekomunizace, o.s.
Popisek: Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu

Ukrajinci žijící v Praze společně s českými sympatizanty proevropského směřování Kyjeva umístili minulý týden 108 křížů v proluce mezi domy poblíž zastávky tramvaje Ruská. Na zeď také připevnili parte se stručným příběhem obětí. Organizátoři tak chtějí upozornit, že se jednalo o konkrétní lidi, kteří měli své rodiny.

Podle Svěráka měla akce úspěch. Na místo chodí hodně lidí, kteří si příběhy obětí čtou. „Viděl jsem malé Romy, kteří si u zdi klekli a modlili se," poznamenal. Na „hřbitov" se přišel podívat i ukrajinský ministr zahraničí Andrij Deščycja.

Symbolický hřbitov zaujal slovenské Jablko

Kříže zaujaly také slovenské občanské sdružení Jablko. S českými organizátory se proto dohodli na spolupráci a výpůjčce. V neděli si kříže v Praze převezmou a umístí je na náměstí Slobody v Bratislavě.

Z Prahy si podle Galiny Andrejcevy z Ukrajinsko Evropské Perspektivy ale odvezou o jeden kříž více, a to za jednu z posledních obětí separatistických tendencí na východě Ukrajiny.

Les křížů na travnatém palouku byl pojmenován Hřbitov nebeské setniny. Odkazuje k jednotce o síle sta mužů, na které se dělila domobrana kyjevských zastánců proevropského směřování země.

Jejich odpor vedl k pádu režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Po překotných událostech na Ukrajině se ale v referendu odtrhl v té době už Ruskem okupovaný Krym, odhlasoval si připojení k Rusku. Proruští separatisté nyní operují na východě země, spekuluje se, že i nyní mají podporu ruské armády. V posledních dnech se situace na východě Ukrajiny radikalizuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

20:27 Nechci se Lipavského dotknout, ale... Udeřilo přímo z koalice

Otevřel by trhy a na ministra zahraničí by povolal někoho zkušenějšího. Karel Krejza, poslanec občan…